دادستان کل ونزوئلا خواهان محاکمه قضات دیوان عالی‌ کشورش شد

ایرنا
«لوییسا اورتگا دیاز» دادستان کل ونزوئلا از دیوان عالی‌ خواست که هشت قاضی تشکیل دهنده شعبه قانون اساسی‌ دیوان عالی،‌ به اتهام توطئه برای از بین بردن نظام سیاسی این کشور پس از حمایتشان از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری، محاکمه شوند .

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، اورتگا دیاز سه شنبه شب (دیشب) به وقت محلی، استدلال کرد که این قضات مرتکب یک جرم توطئه علیه جمهوری بولیواری کشور شده اند که بر اساس ماده 132 قانون کیفری ونزوئلا، برای آن مجازات تعیین شده است.

رئیس دادستانی به حکم شماره 378 شعبه قانون اساسی‌ اشاره کرد که در آن از تشکیل مجلس مؤسسان فراخوان شده توسط مادورو حمایت می‌ شود.

به نظر اورتگا دیاز، اقدام مادورو و قضات در تشکیل مجلس مؤسسان جدید، دموکراسی مشارکتی را نقض می‌ کند .

وی همچنین به حکم های شماره 155 و 156صادر شده در ماه مارس (اسفند) گذشته، که باعث بحران سیاسی کنونی شده است، اشاره کرد. در این احکام، دیوان عالی، مصونیت نمایندگان و همه اختیارات مجلس ملی،‌ که از انتخابات پارلمانی سال 2015 در کنترل مخالفان دولت قرار دارد، سلب شده است.

به گفته دادستان کل، این دو حکم باعث گسست نظم قانون اساسی‌ شدند .

وی گفت، تصمیمات مذکور شعبه قانون اساسی‌، بدون شک دموکراسی را به خطر می‌ اندازد .

اورتگا دیاز افزود: توطئه علیه جمهوری بولیواری، فقط از طریق اعمال زور نیست، بلکه همچنین با ایجاد آسیب های جبران ناپذیر از طریق صدور حکم، نیز می‌توان توطئه انجام داد.

به رغم اینکه اورتگا دیاز در طول سالهای طولانی، به چاویسم وفادار بوده، این اولین بار نیست که با ایده چاویسم مخالفت می‌ کند. وی در ماه های اخیر، سرکوب‌ تظاهرات مخالفان دولت، محاکمه های نظامی علیه غیر نظامیان و دخالت دولت در قوه قضاییه را مورد انتقاد قرار داده است.

دادستان کل ونزوئلا هفته گذشته حملات خود را بر رئیس جمهوری متمرکز کرده از همه ونزوئلایی ها خواست که با مجلس مؤسسان فراخوان شده توسط مادورو ، که به گفته او میراث «هوگو چاوز» رئیس جمهوری فقید کشور را نابود خواهد کرد، مخالفت کنند .

اورتگا دیاز دوشنبه گذشته شکایت کرد که خانواده اش مورد تهدید و آزار قرار گرفته اند و توسط خودروهایی‌ که به نظر می‌ رسد متعلق به سرویس اطلاعاتی بولیوی باشند، تعقیب می شوند و به آنها پیام های تهدیدآمیز‌ ارسال می‌ شود .