پیروزی حزب ماکرون در انتخابات پارلمانی فرانسه

ایسنا
وزارت کشور فرانسه از پیروزی حزب متعلق به رئیس‌جمهوری این کشور در انتخابات پارلمانی خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد، حزب «جمهوری به پیش» متعلق به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این کشور در انتخابات پارلمانی از رقبای خود پیشی گرفته است.

بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه، با شمارش کل آرا، کاندیداهای وابسته به حزب ماکرون بیش از ۳۲ درصد آرا را به دست آورده‌اند. در همین حال، حزب جمهوری‌خواهان با کسب کمتر از ۱۶ درصد آرا، جایگاه دوم را در این انتخابات برای خود به ارمغان آورده است. حزب راست افراطی جبهه ملی ۱۳.۲ درصد و بعد از آن حزب چپ افراطی با ۱۱ درصد آرا قرار دارد. هم‌چنین حزب سوسیالیست که تا پیش از این حزب حاکم فرانسه بود فقط ۷.۴ درصد آرا را کسب کرده است.

میزان مشارکت در این انتخابات ۴۸.۷ درصد اعلام شده است اما این میزان خیلی کمتر از دوره قبل با ۵۷.۲ درصد در دور اول سال ۲۰۱۲ بود که شاید به این علت باشد که مخالفان ماکرون از مبارزه ناامید شده و در انتخابات شرکت فعال نداشته‌اند.

از سوی دیگر، نتایج آخرین نظرسنجی‌ها پس از رأی‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه نشان می‌دهد که حزب «جمهوری به پیش» می‌تواند در این انتخابات بین ۴۱۵ تا ۴۵۵ کرسی پارلمانی را برای خود به ارمغان آورد.

حزب ماکرون تقریبا یک سال پیش تاسیس شد و بسیاری از نامزدهای این حزب، چهره‌های تازه‌وارد یا کم تجربه در عرصه سیاست فرانسه هستند و از طبقات مختلف جامعه، دانشجویان، بازنشستگان و حتی یک گاوباز تشکیل شده است.

انتخابات پارلمانی فرانسه دو دوره‌ای است و دور دوم آن یکشنبه آینده برگزار می‌شود. کسانی که در دور اول کمتر از ۱۲.۵ درصد کل واجدان شرایط رای آورده باشند حذف خواهند شد و بقیه به دور دوم خواهند رفت. در دور دوم هر کسی که بیشترین رای را داشته باشد نماینده پارلمان خواهد شد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در پیامی پیروزی حزب امانوئل ماکرون در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه را تبریک گفت و نتایج این انتخابات فرانسه را "رای قدرتمند به اصلاحات" خواند.