کاهش ۳۷درصدی صدور روادید کار آمریکا برای شرکت های فناوری اطلاعات هند

ایرنا
شرکت های فناوری اطلاعات هند روز شنبه با انتشار گزارشی اعلام کردند میزان صدور روادید کار آمریکا برای شرکت های فناوری اطلاعات هند در سال 2017 حدود 37 درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا،بر اساس این گزارش، هفت شرکت بزرگ فناوری اطلاعات هند در سال گذشته 9 هزار و 356 روادید کار امریکا ( H-1B) دریافت کرده اند .

بنیاد ملی سیاست امریکا نیز در گزارشی با تائید کاهش صدور روادید کار آمریکا برای شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات هند اعلام کرد پیشرفت تکنولوژی و استفاده از خدمات مجازی در سال های اخیر باعث شده که نیاز به حضور فیزیکی کارمندان کاهش یابد.

این بنیاد در این گزارش اضافه کرده است سیاست های دولت جدید آمریکا باعث شده که شرکت های فناوری اطلاعات کارمندان محلی بیشتری را استخدام کنند.

'استفان یل لوهر' کارشناس مسائل مهاجرتی در دانشکده حقوق دانشگاه کرنل آمریکا می گوید یکی از دلایل کاهش دریافت روادید کار آمریکا از سوی شرکت های فناوری اطلاعات هند به دلیل رشد تکنولوژی و گسترش استفاده از فضای مجازی و هوش مصنوعی است و سیاست های 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری و کنگره امریکا تنها این امر را تسریع کرده است.

وی افزود: فرمان اخیر 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری امریکا مبنی بر محدود کردن صدور روادید کار ، فرمانی نسنجیده است زیرا نرخ بیکاری کنونی برای مشاغل مربوط به کامپیوتر 2.5 درصد است که این مقدار کمتر از نرخ کل بیکاری (4.4 درصد) در امریکا است.

این کارشناس معتقد است امریکا باید با استفاده از دانشجویان باهوش خارجی مانع از پیوستن آنها به کشورهای رقیب آمریکا شود.

شرکتهای فناوری اطلاعات هند همه ساله به طور گسترده در قرعه کشی امریکا برای دریافت رودید کار شرکت می کنند.

بر اساس گزارش مجله جهان کامپیوتر در آمریکا نزدیک به 86 درصد از روادید H1-B در امریکا برای مشاغل علوم کامپیوتر و 46 درصد برای شغل های مهندسی در اختیار هندی ها قرار می گیرد.

بر اساس پیش نویس دستور جدید دولت ترامپ،همسران دارندگان روادید H1-B در قانون جدید امریکا اجازه کار نخواهند داشت. سیستم قرعه کشی روادید کار به یک سیستم انتخابی بسیار دقیق برای اطمینان از پذیرش بهترین افراد تبدیل می شود.

روادیدH1-B امریکا برای کارگران حرفه ای و آموزش دیده صادر می شود. امریکا در سال بیش از 65 هزار روادید کار H-1B صادر می کند.

نوع دیگری از روادید کار امریکا L1 نام دارد که برای انتقال کارمندان شرکت ها به امریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این دو نوع روادید به صورت گسترده از سوی شرکت های هندی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترامپ پیش از انتخاب خود به عنوان رئیس جمهوری امریکا با انتقاد از صدور روادید کار برای متقاضیان خارجی گفته بود این سیستم کارمندان آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.