تحریم بیشتر قطر به اتهام همکاری با سازمان‌های تروریستی

دویچه وله
عربستان و سه کشور عربی دیگر در راستای تشدید فشار بر قطر، لیستی از اشخاصی تهیه کرده‌اند که به علت همکاری با سازمان‌های تروریستی مشمول تحریم می‌شوند. نام شماری از اعضای خاندان آل‌ثانی نیز در این لیست وجود دارد.
تحریم‌های قطر تشدید می‌شود، عربستان و کشورهای متحدش بر آنند تا قطر را منزوی کنند. تلاش‌های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به اختلافات بین عربستان و قطر کماکان ادامه دارد. قرار است روز جمعه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد)، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان با همتای قطری خود دیدار و گفت‌وگو کند.
محمد آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر تحریم‌های پیش بینی شده از سوی عربستان و کشورهای متحد آن را نقض قوانین بین‌الملل دانست و خواستار رفع این سیاست ناعادلانه شد.
در لیستی که از سوی عربستان، مصر، امارات متحده عربی و بحرین منتشر شده، نام ۵۹ فرد و ۱۲ سازمان در رابطه با فعالیت‌های تروریستی ثبت شده است. عربستان و کشورهای متحدش قطر را متهم به حمایت مالی از سازمان‌های تروریستی می‌کنند.
تحریم این افراد و سازمان‌ها نه تنها می‌تواند مسدود شدن حساب‌های بانکی آن‌ها را در پی داشته باشد، بلکه می‌تواند برای فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها در خارج از مرزهای کشور محدودیت‌هایی ایجاد کند. عربستان سعودی و سه کشور دیگر در رابطه با انتشار این لیست اعلام کرده‌اند که این اقدام به منظور پیشبرد مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع مالی نیروهای افراطی و تروریستی صورت می‌گیرد.
تحقیقات شورای امنیت
مصر از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است موضوع حمایت و پشتیبانی مالی قطر از سازمان‌های تروریستی را بررسی کند. ایهاب مصطفی، معاون سفیر مصر در سازمان ملل به پرداخت باج یک میلیارد دلاری قطر به داعش اشاره کرده و آن را پشتیبانی مالی از تروریسم دانسته است.