یونکر: اتحادیه اروپا به نیروی دفاعی قوی تری نیاز دارد

بی بی سی
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که کشورهای اتحادیه اروپا باید همکاری نظامی خود را گسترش بدهند چرا که نمی‌توانند برای دفاع فقط به آمریکا تکیه کنند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا امروز (جمعه نهم ژوئن) در کنفرانس دفاع و امنیت در پراگ گفت: "احترام ما به ناتو دیگر نمی‌تواند بهانه‌ای برای مخالفت با تلاش‌های بیشتر اروپایی‌ها در زمینه امور دفاعی باشد."

"ما هیچ گزینه دیگری برای دفاع از منافع خود در خاورمیانه، در تغییرات اقلیمی و در توافقنامه‌های تجاری خود نداریم."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی عضو ناتو خواسته است هزینه‌های دفاعی خودرا افزایش بدهند.

ماه گذشته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پی انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا و رشروع روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت که اروپا دیگر نمی‌تواند به ایالات متحده و بریتانیا "وابستگی کامل" داشته باشد.

در حال حاضر بریتانیا و فرانسه نیرومندترین قدرت‌های نظامی در اتحادیه اروپا هستند، بنابراین خروج بریتانیا به طور بالقوه قدرت نظامی اروپا را تضعیف خواهد کرد.

تنها پنج کشوراز جمله ۲۹ عضو ناتو - بریتانیا، ایالات متحده، لهستان، یونان و استونی - به تعهد خود برای پرداخت حداقل دو درصد از تولید ناخالص داخلی برای دفاع عمل کرده‌اند.

تنش دوران جنگ سرد پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و تسلط شورشیان طرفدار روسیه بر منطقه جدایی طلب شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ دوباره شکل گرفت.

سیاست‌های بی فایده

آقای یونکر همچنین گفت که "حفاظت از اروپا دیگر نمی‌تواند بدون منابع مالی بماند" اما تاکید کرد که "رقابت بین اتحادیه اروپا و ناتو مطرح نیست".

او از همکاری اتحادیه اروپا و ناتو در برخی از نقاط ناآرام دنیا مثل افغانستان، بالکان و شاخ آفریقا ستایش کرد.

اما آقای یونکر بهره‌وری پایین و برنامه‌ریزی نظامی اروپا را نکوهش کرد و گفت اتحادیه اروپا برای پروژه‌های دفاعی به به همکاری خیلی بیشتری نیاز دارد.