سفر مرکل به آرژانتین برای دستیابی به توافق تجاری

ایرنا
سران آرژانتین و آلمان روز پنجشنبه (به وقت محلی) همزمان با دیدار آنگلا مرکل صدراعظم این کشور از بوینس آیرس، در باره دستیابی به توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای جنوبی ابراز امیدواری کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوینس آیرس، مرکل در مذاکرات با موریسیو ماکری رئیس جمهوری آرژانتین، روابط دوجانبه بازرگانی و تلاش ها برای دستیابی به توافق با گروه مرکوسور متشکل از کشورهای آمریکای جنوبی را بررسی کرد.

مرکل گفت: ما خشنود هستیم که مذاکرات برای توافق تجاری میان مرکوسور و اتحادیه اروپا پس از وقفه یک ساله از سرگرفته شده است.

ماکری با وجود طولانی شدن مذاکرات بازرگانی به علت بروز اختلافاتی میان کشورهای عضو مرکوسور، تاکید کرد که آرژانتین، برزیل و دیگر کشورهای عضو این گروه در باره لزوم دستیابی به توافقی در این باره وحدت نظر دارند.
وی از هنگام به قدرت رسیدن در دسامبر 2015، با کنارگذاشتن سیاست های رئیسان جمهوری پیشین، درهای آرژانتین را بر روی فعالیت های تجاری و مالی خارجی گشوده است. با وجود استقبال همپیمانان خارجی از اقدامات ماکری، منتقدان داخلی این اقدامات را محکوم کرده اند که می گویند کاهش های مالی، مشکلات و سختی های خانواده های کارگری را تشدید می کند.

انتقادهای مشابهی نیز متوجه مرکل بر سر حمایت از اجرای سیاست های ریاضتی در هنگام بحران مالی در اروپا شده بود.

مرکل در دیدار روز پنجشنبه از اصلاحات در جهت بازار آزاد ماکری ستایش کرد.

بر اساس آمار رسمی اقتصاد آرژانتین در سال 2016 تا 2.3 درصد کوچک، اما در نیمه دوم سال جاری (2017) از رکود خارج شد.

هدف دیگر دیدار یک روزه مرکل از بوینس آیرس، تحویل ریاست گروه دیپلماتیک جی 20 بود که آلمان سال آینده تحویل آرژانتین خواهد داد.

قرار است مرکل در سفر به آمریکای جنوبی از مکزیک نیز دیدار کند.