گام عملی ایالت هاوایی در جهت اهداف توافق پاریس

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
خبرگزاری رویترز نوشت: مقام های ایالت هاوایی گفتند این ایالت اقدام به تصویب قوانینی کرده است که استانداردهای محیط زیستی آن را با توافق پاریس تطبیق می دهد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کمتر از یک هفته پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از توافق پاریس، مقام های ایالت هاوایی عصر چهارشنبه (به وقت محلی) اعلام کردند که قوانینی تصویب شده است که استانداردهای محیط زیستی این ایالت را با توافق پاریس تطبیق می دهد.

رویترز به نقل از مشاور محیط زیستی «دیوید ایگِی» فرماندار ایالت هاوایی افزود: وی طرحی را امضا کرده است که مقام های ایالتی را موظف می کند برنامه ای را برای تطبیق استانداردهای محیط زیستی این ایالت با اهداف توافق پاریس آماده کنند.

به گزارش رویترز، با وجود اینکه ایالت هاوایی اکنون نیز قوانین سختگیرانه ای درخصوص محیط زیست دارد، اما این نخستین قانونی است که اشاره مستقیم به توافق پاریس دارد.

ترامپ روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا رسما فرایند خروج از توافق آب و هوایی پاریس را که در سال 2015 به امضای بیش از 190 کشور جهان رسیده بود آغاز می کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سال 2015 جزو پیشگامان امضای این توافق و از زمان رقابت های انتخاباتی آمریکا در سال 2016 میلادی مورد انتقاد ترامپ بود. ترامپ این توافق را بدترین توافق تاریخ آمریکا نامیده بود.

دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از توافق پاریس توسط ترامپ، باراک اوباما در بیانیه ای با انتقاد از این اقدام ترامپ گفت که اگر دولت ترامپ آینده را پس بزند، ایالت های آمریکا این راه را ادامه خواهند داد.

طولی نکشید که در همان روز فرمانداران ایالت های کالیفرنیا، واشنگتن و نیویورک به طور مشترک اعلام کردند که به توافق پاریس پایبند می مانند.

با این وجود، هاوایی نخستین ایالت آمریکاست که گامی عملی در جهت اهداف توافق پاریس برداشته است.