استفاده آمریکا از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای در افغانستان

خبرگزاری آناتولی
وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که در عملیاتی علیه مواضع گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و نزدیکی مرز پاکستان، بزرگترین بمب غیرهسته ای خود موسوم به "مادر تمام بمب‌ها" را به کار برده است.

براساس این اطلاعیه بمب «GBU-43» برای هدف قرار دادن پناه‌گاه‌ها و تونل‌هایی مورد استفاده تروریست‌های داعش مورد استفاده قرار گرفته است. این بمب در سال 2003 آزمایش‌ شد و قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای در جهان به‌ شمار می‌رود.

این بمب، با حدود 10 متر طول، یک متر قطر و حدود 10.5 تن وزن که در آن 9 تن مواد منفجره تی.ان.تی استفاده شده ازاز لحاظ قدرت تاثیرگزاری دومین و از لحاظ اندازه دومین بمب بزرگ جهان است.

براساس اعلام نیروی هوایی ایالات متحده، این بمب از سال 2008 به تجهیزات ارتش آمریکا اضافه شده است. این بمب در کنار تخریب زیاد محل اصابت، دارای صدا و آتش افروزی بالاست و اثر روانی وحشتناکی بهجای می گذارد.

- روسیه نیز دارای بزرگترین بمب موسوم به "پدر همه بمب ها" است

پدر همه بمب‌ها نام قوی‌ترین بمب گرمافشاری‌ ‌جهان است که در 11 سپتامبر سال 2007 توسط روسیه آزمایش شد. ‌این آزمایش جوابی به آزمایش «مادر همه بمب‌ها» بود که توسط آمریکا در سال 2003 انجام شد.

«پدر همهٔ بمب‌ها» نام قوی‌ترین بمب گرمافشاری‌ ‌جهان است که در 11 سپتامبر سال 2007 توسط روسیه آزمایش شد. ‌این آزمایش جوابی به آزمایش «مادر همهٔ بمب‌ها» بود که توسط آمریکا در سال 2003 انجام شد.

این بمب که با هواپیما حمل می‌شود، توانایی ایجاد خلاء دارد‌ ‌و قابل مقایسه با قدرت و کارایی یک بمب هسته‌ای ولی بدون ایجاد خسارات‌ ‌زیست‌محیطی ناشی از یک بمب هسته‌ای است‌.

در حالی که بمب آمریکا بیش از‌ ‌هفت تن ماده منفجره دارد‌. بمب آمریکا معادل 11 ‌تن تی.ان.تی است در حالی که بمب روسیه معادل 44 تن از این ماده منفجره می‌باشد. همچنین شعاع‌ ‌انفجار بمب روسیه معادل 300

متر و دو برابر شعاع انفجار بمب آمریکا است. این بمب روسی در ابتدا توده‌ای از مواد آتش‌زا در شعاع انفجاری خود ایجاد می‌کند که با اکسیژن موجود در جو مخلوط می‌شود. سپس در مرحله بعد، این توده آتش می‌گیرد به طوریکه تمام منطقه آتش گرفته شده را نابود می‌کند.