حمله نیروهای خلیفه حفتر به دو پایانه نفتی در شرق لیبی

ایرنا
نیروهای تحت امر خلیفه حفتر امروز (سه شنبه) عملیاتی را برای تسلط و کنترل دو پایانه نفتی مهم را در شرق این کشور آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خلیفه العبیدی سخنگوی نیروهای حفتر گفت: حملات مشترک زمینی، دریایی و هوایی برای آزادسازی 'راس لانوف' از تسلط گروه های تروریستی آغاز شده است.

این حمله پایانه 'السدره' را نیز شامل می شود.

یک گروه شبه نظامی رقیب پیشتر در ماه میلادی جاری کنترل هر دو منطقه را به دست گرفتند.

لیبی از زمان حمله ناتو در سال 2011 و سرنگونی حکومت معمر قذافی صحنه خشونت و هرج و مرج است. این کشور در حال حاضر دو قطب قدرت موازی دارد وگروه های شبه نظامی متعدد بارها بر سر به دست گرفتن ثروت عظیم نفتی این کشور آفریقایی با یکدیگر درگیر شده اند.

در ماه سپتامبر (شهریور/مهر)، نیروهای حامی حفتر کنترل راس لانوف و السدره و نیز دو بندر نفتی دیگر را در شرق لیبی به دست گرفتند؛ اقدامی که به منزله ضربه ای مهم به دولت وحدت ملی تحت حمایت سازمان ملل قلمداد شد.

دو پایانه نفتی مذکور در مجموع ظرفیتی حدود 600 هزار بشکه نفت در روز دارند اما هر دو در درگیری های قبلی به شدت آسیب دیده و کسری از ظرفیتشان فعال است.

حفتر از دولت مستقر در منتهی الیه شرقی لیبی حمایت می کند که تفویض قدرت به دولت وحدت ملی را نپذیرفته است. دولت وحدت ملی لیبی که در طرابلس (پایتخت) مستقر است سال گذشته روی کار آمد.

دولت وحدت ملی هرگونه مشارکت در به دست گرفتن کنترل دو پایانه راس لانوف و السدره را رد کرده است.

مقام های طرابلس همچنین از درگیری های جدید میان گروه های مسلح رقیب در این شهر خبر داده اند.

شاهدان عینی اعلام کردند که صدای تیراندازی و انفجار در دو محله طرابلس در غرب و مرکز این شهر شنیده شده است. گفته می شود دو خیابان اصلی طرابلس نیز بسته شده و عده زیادی در خانه هایشان محصور شده اند.

هنوز مشخص نیست چه گروه هایی در طرابلس درگیر هستند.