تنش تازه ترکیه با اروپا؛ سخنرانی مقام ترکیه‌ای در سوئد لغو شد

بی بی سی
در تازه‌ترین تحولات مربوط به تنش ترکیه با برخی از کشورهای اروپایی اکنون گزارش شده است که رابطه این کشور با سوئد با مشکلاتی مواجه شده است.

براساس گزارشها از سوئد، مهمت مهدی اکار، وزیر سابق کشاورزی ترکیه، قرار بود برای حمایت از رای "آری" به رفراندوم ماه آینده (مورد حمایت دولت ترکیه) در سالنی که برای این منظور اجاره کرده بود، سخنرانی کند؛ اما مالک این سالن این اجاره را لغو کرده است.

چهره‌های سیاسی مخالف دولت ترکیه در سوئد، از دولت این کشور برای آنچه که آنها دیداری "تحریک‌آمیز" خوانده‌اند، انتقاد کرده بودند.

همزمان و در ادامه تنش شدید بین ترکیه و هلند، گزارش شده است که معترضان ترکیه‌ای پرچم این کشور را با پرچم هلند در محل کنسولگری این هلند در استانبول، عوض کرده‌اند.
تنش با هلند

پیشتر پلیس ضدشورش هلند تجمع حامیان رجب طیب اردوغان را برهم زد و مقامات هلندی از ورود فاطمه بتول کایا سایان، وزیر خانواده و رفاه ترکیه،‌ به کنسولگری این کشور در روتردام جلوگیری کردند.
حق نشر عکس EPA

براساس گزارشها مقامات پلیس هلند سپس فاطمه بتول کایا سایان را به مرز آلمان برگرداندند. وی از آلمان به هلند رفته بود.

وزیر خانواده و رفاه اجتماعی ترکیه روز شنبه (۱۱ مارس/۲۱ اسفند) از مسیر زمینی و از مرز آلمان به سوی روتردام رفته بود اما از ورود به کنسولگری ترکیه در این شهر منع شد.

پیشتر نیز دولت هلند نشستن هواپیمای مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در خاک هلند را ممنوع کرد.

در واکنش به این تصمیم وزارت خارجه ترکیه کاردار هلند در آنکارا را برای توضیح در این باره احضار کرد.
حق نشر عکس AFP

همچنین در واکنش به این ممنوعیت پروازی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در تجمعی در استانبول گفت: "پرواز وزیر خارجه ما را هر طورمی‌خواهید ممنوع کنید، اما از این به بعد ببینید که پروازهایتان قرار است چه طور در ترکیه فرود بیایند."

وی دولت هلند را "فاشیست و پس‌مانده نازی‌ها" توصیف خواند. نخست وزیر هلند این موضع آقای اردوغان را "یک حرف جنون‌آمیز" خواند.

قرار بود آقای چاووش‌اوغلو هم در مراسمی برای حمایت از رای "آری" به رفراندوم مورد حمایت دولت ترکیه سخنرانی کند.