ترکیه هلند را به تحریم اقتصادی و سیاسی تهدید کرد

رادیوزمانه
وزیر امور خارجه ترکیه که اجازه تبلیغ برای همه‌پرسی آینده این کشور را در بازدید از روتردام ندارد، به این شهر پرواز خواهد کرد. این اتفاق پس از آن رخ می‌دهد که میتینگ‌های سیاسی دولت ترکیه برای تبلیغ «آری» در همه‌پرسی آتی این کشور در چندین شهر دیگر اروپا نیز لغو شده‌بود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی ان ان ترک» گفت که علی‌رغم ممنوعیت سخنرانی در تظاهرات ترک‌تباران در حمایت از تغییر قانون اساسی، به این شهر پرواز خواهد کرد. او گفت که اگر هلند اجازه پرواز به او ندهد، آنکارا با تحریم‌های سیاسی و اقتصادی «سخت» پاسخ این کار را خواهد داد.

احمد ابوطالب، شهردار روتردام پیشتر اعلام کرده‌بود که وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس و طی بازدید از این شهر اجازه فعالیت تبلیغاتی برای همه‌پرسی آینده ترکیه را نخواهد داشت.

ابوطالب اشاره نکرده‌بود که از پرواز وزیر امور خارجه ترکیه ممانعت به عمل خواهد آمد. او در واقع گفته‌بود که «[چاووش‌اوغلو] مصونیت دیپلماتیک دارد و با او به احترام برخورد خواهیم کرد، اما ابزارهای دیگری برای ممانعت از هر گونه رویدادی در مکان‌های عمومی در دست داریم.»

به گزارش رویترز، ابوطالب جمعه‌شب تأکید کرده بود که مسئله اصلاً بر سر عدم اجازه ورود به چاووش‌اغلو نیست.

مشخص نیست که آیا چاووش‌اوغلو خواهان سخنرانی در راهپیمایی عمومی علی‌رغم ممنوعیت اعلام‌شده هست یا خیر.


...