لوپن در دادگاه حاضر نشد

ایرنا
«مارین لوپن» رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» فرانسه و نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور روز جمعه برای رسیدگی به پرونده اتهامات فساد مالی خود به دادگاه احضار شد اما از حضور در آن خودداری کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی «فرانس 24» لوپن و جمعی از مقام های حزب جبهه ملی متهم به سوء استفاده از 360 هزار دلار از وجوه پارلمان اروپا از طریق ایجاد مشاغلی ساختگی هستند.

لوپن اما بارها گفته است که در روند تحقیقات این پرونده که از دیدگاه وی «اهداف سیاسی» موتور محرک آن در هفته های منتهی به انتخابات است، همکاری نمی کند.

وی در کنار اتهام های مطرح شده، دو پرونده مجزای دیگر هم، یکی مرتبط با فعالیت های ستاد های انتخاباتی حزب جبهه ملی در سال های گذشته و دیگری به علت انتشار تصاویر خشونت باری از اعمال گروه تروریستی داعش در فضای مجازی دارد.

وی عضوی از پارلمان اروپا است ولی کمیته امور حقوقی این پارلمان چندی پیش مصونیت قضایی او را لغو کرد تا زمینه بازجویی از لوپن در پرونده های یاد شده فراهم شود.

لوپن که سیاست های جنجال برانگیزی بر ضد مهاجران و پناهجوها دارد و گاه از او با عنوان «دونالد ترامپ» فرانسه یاد می شود، در نظرسنجی های انتخاباتی هفته های اخیر پیشتاز بوده است.

با این حال تحلیلگران پیش بینی می کنند که وی در دور دوم انتخابات سرانجام مغلوب «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل یا «فرانسوا فیون» نامزد حزب جمهوریخواه شود که در نظرسنجی ها به ترتیب رتبه های دوم و سوم را در اختیار دارند.

این در حالی است که این نظرسنجی ها شانس چندانی برای «بنوا آمون» نامزد حزب حاکم سوسیالیست قائل نیستند.
دور نخست و پایانی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که هر پنج سال یکبار برگزار می شود، به ترتیب برای 23 آوریل و هفت مه (سوم و هفدهم اردیبهشت 1396) برنامه ریزی شده است.