کشته شدن دو نفر در تجمعات امروز کره جنوبی

ایرنا
رسانه های کره جنوبی ساعتی پیش از کشته شدن 2 تن از حامیان «پارک گئون هی» رئیس جمهوری برکنار شده این کشور در تجمع امروز (جمعه) خبر دادند.

به گزارش ایرنا، دادگاه قانون اساسی کره جنوبی امروز با تایید رای نهم دسامبر سال گذشته میلادی پارلمان آن کشور مبنی بر استیضاح خانم «پارک»، وی را رسما از مقامش برکنار کرد.

برکناری رئیس‌جمهوری کره جنوبی در پی افشای پرونده سیاسی و اقتصادی و دخالت او در این پرونده ها صورت گرفته است.

خبرگزاری یونهاپ در گزارشی اعلام کرد که پس از صدور رای دادگاه قانون اساسی این کشور هواداران و مخالفان رئیس جمهوری برکنار شده در اطراف ساختمان این دادگاه و میدان مرکزی شهر سئول تجمع کرده اند که بر اثر درگیری های پیش آمده دو نفر از حامیان «پارک گئون هی» جان خود را از دست داده اند.

این گزارش البته به چگونگی مرگ این دو نفر اشاره ای نکرد اما یکی از کشته شدگان را فردی 72 ساله معرفی کرد که بر اثر خونریزی شدید از ناحیه سر جان باخته است.

پلیس کره جنوبی نیز اعلام کرد که بر اثر درگیریهای پراکنده امروز میان موافقان و مخالفان «پارک گئون هی» 10 نفر نیز مجروح شده اند که بلافاصله به بیمارستانها و مراکز درمانی منتقل شده اند.

دادگاه قانون اساسی کره جنوبی امروز در حکم خود اعلام کرد که خانم «پارک» اسناد زیادی که بخش از آنها محرمانه بوده را به دست افراد غیرمجاز از جمله «چون سوی سیل» رسانده است.

خانم «چوی» از دوستان نزدیک رئیس جمهور برکنار شده کره جنوبی بود که بدون داشتن سمتی به نهاد ریاست جمهوری رفت و آمد می کرد.

با برکناری رسمی رئیس جمهوری کره جنوبی این کشور ظرف 60 روز شاهد برگزاری انتخابات زود هنگام خواهد بود.
خانم «پارک» در دسامبر سال 2012 به عنوان هجدهمین رئیس جمهور منتخب این کشور انتخاب شد و کار خود را از سال 2013 آغاز کرد و دوره ریاست جمهوری وی قاعدتا باید در فوریه (بهمن - اسفند) سال 2018 میلادی به پایان می رسید.

در پی استیضاح رئیس ‌جمهوری کره جنوبی در دسامبر سال گذشته میلادی (2016)، «هوانگ کیو آهین» نخست‌وزیر به عنوان جانشین او اداره امور را بر عهده گرفت، اما «پارک گئون هی» همچنان از مصونیت برخوردار بود و در «کاخ آبی»؛ دفتر و اقامتگاه رئیس‌جمهوری این کشور، حضور داشت.

رای امروز (جمعه) دادگاه قانون اساسی کره جنوبی، اما مصونیت قضایی وی را از میان بر می‌دارد و او می تواند تحت پیگرد قضایی قرار بگیرد.