واکنش ‌تند سیاستمداران آلمان به اظهارات اردوغان

دویچه وله
ادعای اردوغان مبنی بر اینکه «دوران نازی‌ها در آلمان سپری نشده است»، خشم و رنجش سیاستمداران آلمان را برانگیخته است. حال مناسبات دو کشور به تیرگی گراییده است. آیا مجالی برای عادی سازی مناسبات باقی است؟

مقایسه دولت کنونی آلمان با دولت ناسیونال سوسیالیست‌ها (دولت نازی‌ها) توسط رجب طیب اردوغان، اعتراض سیاستمداران آلمان را در پی داشته است. برخی از آن‌ها آشکارا خواستار عذرخواهی اردوغان شده‌اند. وزیر دادگستری آلمان، هایکو ماس در برنامه مناظره تلویزیونی شبکه یک آلمان، ARD این اظهارات را «اظهاراتی ننگ‌آور، ابلهانه و غیرقابل قبول» نامید و به‌شدت رد کرد.

دیگر سیاستمداران آلمان نیز در برابر اظهارات اخیر اردوغان واکنش‌های تندی از خود نشان داده‌اند. دبیرکل حزب سوسیال مسیحی آلمان، آندره‌اس شویر نیز این سخنان اردوغان را نشانه «قاطی کردن دیکتاتور» دانسته و رسما خواستار عذرخواهی اردوغان شده است.
...
نماینده حزب چپ‌ها، سویم دگدلن درباره اظهارات اروغان گفته است: «اگر چیزی بخواهد یادآور فاشیسم باشد، آن چیز، همان شیوه‌ای است که اردوغان در پیش گرفته، یعنی حذف خبرنگاران، تحمیل سکوت به رسانه‌ها و اپوزیسیون، در پیش گرفتن سیاست خشن و سرکوبگرانه و همزمان تلاش برای پاکسازی دستگاه دولتی و نفرت‌پراکنی.»
...
رهبر فراکسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان، فولکر کاودر در گفت‌وگو با شبکه تلویویونی یک آلمان از اظهارات اردوغان انتقاد کرده و رفتار او را به عنوان رهبر یکی از کشورهای عضو ناتو غیرقابل قبول دانسته است. رهبر فراکسیون حزب چپ‌های آلمان، دیتمار بارتش نیز خواستار توقف ارسال تسلیحات و کمک‌های اتحادیه اروپا به ترکیه شده است. از آن گذشته او از دولت آلمان خواسته است سربازان آلمانی مستقر در پایگاه هوایی اینجرلیک را از ترکیه خارج کند.

قرار است این هفته، وزیر امور خارجه ترکیه، مولود چاووش‌اوغلو برای دیدار و گفت‌وگو با همتای آلمانی خود، زیگمار گابریل به آلمان بیاید. وزیر امور خارجه آلمان خواستار رفع تنش در مناسبات بین دو کشور شده و گفته است: «ما نمی‌بایست اجازه دهیم بنیان‌های مناسبات دوستانه بین دو کشور نابود شوند.»

حال نتیجه دیدار وزیران امور خارجه دو کشور در کانون توجه رسانه‌ها و دولت‌های دو کشور قرار دارد.