اعتصاب در گناوه به تظاهرات خیابانی تبدیل شد


آدینه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ – ۸ دسامبر ۲۰۲۳

روز آدینه ۱۷ آذر، در سیزدهمین روز اعتصاب کسبه‌ بندر گناوه و پافشاری حکومت بر اجرای مصوبه‌ای معیشت بخش بزرگی از ساکنان بندر گناوه را محدودتر از گذشته خواهد کرد، کسبه و مردم به خیابان آمدند و اعتصاب به تظاهرات خیابانی تبدیل شد.
این اعتصاب از سیزده روز پیش در اعتراض به مصوبه‌ی «سازماندهی و نظارت بر تجارت مرزی» که منجر به عدم اجازه ترخیص اجناس از لنج‌ها و همچنین اعمال محدودیت بر کالاهای ته لنجی‌ (همراه ملوان) آغاز شد هرچند کشمکش میان حکومت و مردم گناوه بر سر ترخیص اجناس سابقه‌ی طولانی‌تری دارد و پیش از نیز در سال‌های گذشته بازاریان گناوه در اعتراض به عدم ترخیص اجناس و تصویب قوانین جدید برای ته لنجی‌ها، دست به اعتصاب‌هایی گسترده همراه با تجمعات اعتراضی زده بودند.
معیشت حدود ۸۰ درصد ساکنان بندر گناوه وابسته به دریاست و اعمال قوانین جدید برای ترخیص اجناس از لنج‌ها، زیست تمامی ساکنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
به گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، اکثریت ساحل نشینان در بنادر جنوب امرار معاش خود را از راه کار بر روی لنج ها وحمل بار از کشورهای عربی خلیج و صیادی تامین می کنند. پایین آمدن قدرت ریال و افزایش نرخ دلار و درهم که طبعا موجب کاهش خرید و کاهش حمل و نقل دریایی شده است. از سوی دیگر همین امر بر بیکاری ملوانان( جاشو ها) و بسته شدن راه های درآمد آنها که از طریق کار بر روی لنج وکمک هزینه ای که از طریق خرید و فروش اجناس ملوانی ( ته لنجی) تامین می شد نیز تاثیر منفی داشته عملا تعطیل شده است. اعتراض چند گانه مردم بندر گناوه و بندر ریگ و سایر بنادر به همین دلایلی است که گفته شد.