مولوی عبدالحمید: اختلاس اخیر «تکان‌دهنده» و «مأیوس‌کننده» است

رادیو فردا
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ -December 8, 2023

مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان، در واکنش به اختلاس «دو میلیارد دلاری» شرکت چای دبش گفت که «این اختلاس‌های کلان بسیار تکان‌دهنده و مأیوس‌کننده هستند».

امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه، ۱۷ آذرماه، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با بیان اینکه فساد در کشور «ریشه دوانده و وسعت یافته» گفت: «مبارزه با فساد نیاز به فکر اساسی، تغییر سیاست‌ها و برنامه‌ریزی جدید دارد.»

در سال‌های اخیر پرونده‌های فساد مالی بسیاری در حوزه‌ها و صنایع مختلف گزارش شده که پرونده‌های فساد چای دبش، پتروشیمی و فولاد مبارکه از جمله بزرگ‌ترینِ آن‌ها است.

شعار مبارزه با فساد سال‌هاست که در حکومت جمهوری اسلامی تکرار می‌شود و دولت ابراهیم رئیسی بارها ادعا کرده است که یکی از اهدافش مبارزه با فساد است؛ با این حال چند روز پس از افشای این فساد اخیر رئیس قوه قضاییه اعلام کرد که دولت رئیسی هنوز هیچ مقام دولتی متخلفی را در پرونده فساد واردات چای به ایران به دستگاه قضایی معرفی نکرده است.

آخرین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل که اوایل سال جاری میلادی منتشر شد، نشان می‌دهد که ایران در میان ۱۸۰ کشور، از لحاظ گستردگی فساد مالی، در جایگاه ۱۴۷ و در کنار دو کشور اوگاندا و افغانستان قرار گرفته است.

افشای «فساد دو میلیارد دلاری» در واردات چای با واکنش‌های بسیاری مواجه شده است
بیشتر در این باره:
اذعان رئیس قرارگاه ارشاد مدیران به ریشه‌ای بودن فساد: «نمی‌توان گفت با فساد مبارزه شده»
آقای عبدالحمید روز جمعه با اشاره به افزایش شمار اعدام‌‌ها در ایران نیز گفت که این اعدام‌ها با اسلام مطابقت ندارد.

او همچنین گفت که مردم در خصوص بازداشت‌شدگان اعتراضات، «نحوه برخورد با آن‌ها» و «گرفتن اعتراف» نگران هستند.

در همین زمینه میلاد زهره‌وند، از بازداشت‌شدگان مراسم چهلم مهسا امینی در ملایر، سحرگاه دوم آذر به‌طور مخفیانه و بدون اطلاع خانواده‌اش در زندان مرکزی همدان اعدام شد.

اعدام میلاد زهره‌وند تنها چند روز پس از آن انجام شد که رسانه‌های دولتی ایران روز ۲۲ آبان بدون ذکر نام او، خبر دادند که «دیوان عالی کشور حکم اعدام یک نفر» را در ارتباط با پرونده «مرگ یک نیروی سپاه پاسداران» در جریان اعتراضات تایید کرده است.

سخنرانی روز جمعه، ۱۷ آذر، توسط مولوی عبدالحمید، به گزارش رسانه‌های محلی، همچون هفته‌های گذشته در یک سال گذشته با جو امنیتی و اختلال در اینترنت در شهر زاهدان همراه بود.