وزارت خارجه آمریکا: مردم ایران حق دارند آزادانه سرخوردگی خود را ابراز کنند و از دولت پاسخ بخواهند

صدای آمریکا
شنبه۶ آذر ۱۴۰۰-November 27, 2021


وزارت خارجه آمریکا می‌گوید گزارش‌ها و تحولات اخیر در مورد اعتراض‌های مردمی به کمبود آب در مناطق مختلف ایران را دنبال می‌کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه ۵ آذر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: سوء مدیریت منابع آبی و سهل‌انگاری طی سال‌های متمادی از سوی دولت‌های ایران وضعیت به‌بار آمده در نتیجه بدترین خشکسالی را که ایران در ۵۰ سال گذشته با آن مواجه بوده، وخیم‌تر کرده است.

این سخنگو همچنین تاکید کرد که مردم ایران حق دارند تا آزادانه سرخوردگی و استیصال خود را ابراز داشته و از دولت پاسخ بخواهند.

در روز جمعه ۵ آذر یگان‌های ویژه نیروی انتظامی و گروه‌های لباس‌ شخصی برای جلوگیری از تداوم تجمع اعتراضی در بستر خشک زاینده‌رود، به معترضان گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک کردند.

در حالی که گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی آسیب دیدن زنان و مردان سالخورده را به تصویر کشیده‌اند، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی ضمن تأیید شلیک گاز اشک‌آور از سوی نیروی انتظامی، ادعا کرد که تجمع‌کنندگان «شباهتی با کشاورزان» نداشتند.

اعتراضات اصفهان، ۵ آذر ۱۴۰۰
همچنین ببینید:
تلاش نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع معترضان در اصفهان با استفاده از گاز اشک آور و گلوله‌های ساچمه‌ای
شلیک به تجمع مسالمت‌آمیز مردم اصفهان و مقاومت آنها در حدی است صدای شعار دادن معترضان و شلیک ماموران سرکوب در پخش زنده شبکه استانی صداوسیما شنیده شد. در حالی که تلویزیون جمهوری اسلامی و رسانه‌های حکومتی سعی داشتند تعداد معترضان روز جمعه را اندک جلوه دهند.