قطر نخل‌های صادراتی ایران را پس فرستاد

دویچه وله
جمعه ۵ آذر۱۴۰۰-November 26, 2021


پس از حواشی تکذیب و تایید صادرات نخل ایران به قطر، گمرک جمهوری اسلامی اذعان کرد که دوحه یک محموله‌۶۰۰ تنی نخل‌ها را برگردانده است. علت عودت معلوم نیست و صدور نخل با لنج از مبدا بوشهر نیز مسکوت مانده است.


قطر یک محموله‌۶۰۰ تنی نخل‌های ایران را برگردانده است
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران تایید کرده که در فاصله مهر تا آبان سال جاری، ۵۸۸ اصله نخل به وزن ۶۰۰ تن و به ارزش ۱۳۵هزار دلار به قطر صادر شده‌اند. اذعان به صادرات نخل‌ها در حالی است که هیچ یک از مقامات رسمی در باره اخبار مربوط به قاچاق نخل به قطر موضع‌گیری نکرده بودند.

این مقام به خبرگزاری ایسنا گفته که در گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، چهار فقره اظهارنامه صادراتی نخل به مقصد قطر ثبت شده اما همه ۵۸۸ اصله درخت برگشت خورده است. او افزوده که صاحب کالا بار دیگر مجوزهای لازم از جمله قرنطینه جهاد کشاورزی استان را اخذ کرده و محموله در حال انجام تشریفات ورود به کشور است.

در این توضیحات مشخص نیست که علت صدور نخل‌ها به قطر و دلیل برگردانده شدن آنها چیست. در عین حال روشن نشده که ارسال غیررسمی نخل‌ها به قطر با چه معیارهایی و تحت نظارت چه دستگاهی انجام گرفته یا می‌گیرند.

گفته می‌شود که این نخل‌ها برای زیباسازی فضای سبز قطر در جریان بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ صادر می‌شوند. مالکان نخل‌ها نیز می‌گویند که به دلیل کم آبی، شوری آب و خطر خشک شدن، آنها را می‌فروشند.