شلیک به معترضان در بستر زاینده‌رود و انتقال زخمی‌ها به بیمارستان

دویچه وله
جمعه ۵ آذر۱۴۰۰-November 26, 2021

نیروهای امنیتی و پلیس با گاز اشک‌آور به معترضان در بستر زاینده رود حمله کردند. در این حملات تعدادی مجروح شدند. این اقدام خشن نیروهای امنیتی یک روز بعد از آتش‌زدن چادرهای معترضان اصفهانی در بستر زاینده رود اتفاق افتاد.

نیروهای امنیتی و پلیس صبح روز جمعه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) به شدت با معترضان اصفهانی در بستر زاینده‌رود برخورد کردند. سرکوب خشن نیروهای امنیتی و پلیس را می توان در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود به وضوح مشاهده کرد.

در برخی از ویدیوها می‌توان شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و پلیس به متعرضان را مشاهده کرد. نیروهای امنیتی به منازل مردم نیز هجوم برده‌اند. درگیری‌ها به شدت با خشونت همراه بوده و از خیابان‌های اصفهان به بستر زاینده روز کشیده شده است.

در یکی از فیلم‌ها نیروهای امنیتی با موتور به تجمع معترضان در بستر زاینده‌رود هجوم آوردند و تلاش کردند مردم را با رعب و وحشت پراکنده کنند. در نتیجه این حملات شماری از معترضان مجروح شدند و برخی از آنها به بیمارستان انتقال یافتند.

در یکی از این ویدیوها معترضان علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز شعار دادند. معترضان در تجمع خود شعار "این همه لشکر آمده، به جنگ رهبر آمده" سر دادند.

در یکی دیگر از ویدیوها صدای شلیک و تیراندازی به گوش می‌رسد. شاهدان عینی از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به معترضان خبر دادند.

اعتراض کشاورزان اصفهان علیه سوءمدیریت توزیع آب و ابراز نگرانی آنها از وضعیت معیشتی و خشکسالی، با حضور گسترده مردم در بستر زاینده‌رود و اطراف پل خواجو همراه شده بود. مردم خطاب به مقامات شعار می‌دادند: «به اصفهان نفس بده، زاینده‌رود رو پس بده.»

حوضه آبریز زاینده‌رود در ۲۰ سال گذشته به دلیل بارگذاری‌ بیش از حد صنایع و توسعه اراضی کشاورزی و باغ‌ها، پمپاژ غیرقانونی آب در بالادست و کاهش بارندگی در شرایطی بحرانی قرار دارد. منابع آب سطحی و زیرزمینی از میان رفته‌اند و خشکی زاینده‌رود، تالاب گاوخونی و برداشت‌های بی‌رویه از چاه‌ها، فرونشست زمین در اصفهان را تشدید کرده است. این آسیب‌ها با آلودگی بیشتر هوا، گرد و غبار و خشکی اراضی کشاورزی در شرق همراه بوده‌اند.

بعد از تخریب خط لوله، آب مردم یزد قطع شد

رسانه‌های ایران از جمله خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران از "تخریب" لوله‌های انتقال آب به یزد خبر داده‌اند.

در گزارش فارس آمده است برای چندمین بار خط لوله انتقال آب استان یزد در منطقه شرق استان اصفهان تخریب شده است.

ستاد مدیریت بحران استان یزد نیز گزارش داده است تأسیسات خط انتقال آب به استان یزد به وسیله لودر آسیب دیده و سه حوضچه انتقالی را تخریب شده و به دلیل تخریب تأسیسات خط انتقالی در حال حاضر آب شرب یزد قطع شده و مردم با مشکلات روبرو شده‌اند.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این "تخریب" را برعهده نگرفته اما این حادثه درست یک روز پس از آتش‌زدن چادرهای معترضان در بستر زاینده رود اتفاق افتاده است.

استاندار اصفهان: تنها برای ۱۰۰ روز آب داریم

رضا مرتضوی استاندار اصفهان نیز در در ارتباط با مشکلات کم‌آبی به خبرنگاران گفته است داده‌های آماری نشان می‌دهد آب پشت سد زاینده‌رود تنها کفاف حدود ۱۰۰ روز را می‌دهد.

به گفته این مقام محلی اصفهان در صورت ادامه این روند با کمبود آب شرب مواجه خواهد شد.