تجمع به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان در سنندج؛ «نه به زن‌کشی»

رادیو فردا
جمعه ۵ آذر۱۴۰۰-November 26, 2021


گزارش‌ها حاکی است که همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، ۲۵ نوامبر٬ گروهی از زنان و فعالان مدنی در کوه آبیدر سنندج تجمعی برگزار کردند.

در این تجمع زنان و فعالان مدنی پلاکارد هایی در دست داشتند که بر آن نوشته شده بود: «زنان را نکشید»، «کشتن زنان تحت هر نامی محکوم است» و «نه به زن‌کشی.»

براساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، یکی از زنان حاضر در این تجمع گزارشی از قتل زنان از جمله‌های قتل‌های ناموسی در کردستان و ایران ارائه کرد.

همزمان با این تجمع در روز پنج‌شنبه، چهارم آذر، ، یک سایت حقوق بشری در گزارشی در خصوص خشونت علیه زنان در ایران نوشت، طی یک سال گذشته ۴۴ زن و دختر در مناطق کُردنشین ایران به قتل رسیده و دست‌کم ۱۰۷ مورد نیز خودکشی کرده‌اند.

هه‌نگاو، سایت حقوق بشری که اخبار مناطق کُردنشین ایران را پوشش می‌دهد، در گزارشی به مناسبت روز جهانی «مبارزە با خشونت علیە زنان» آورده است که از اوایل آذر پارسال تا آذر امسال ۴۴ مورد قتل زنان و دختران در مناطق کردنشین تایید شده که بیشتر آن‌ها به دست «افراد نزدیک به خود» به قتل رسیده‌اند.

بر اساس این گزارش در بین ۴ استان کردنشین ایران بیشترین آمار خودکشی با ۱۴ مورد مربوط به استان کرمانشاه و بعد از آن به کردستان اختصاص داشته است.

بر اساس این گزارش، ۱۱ مورد از این قتل‌ها با انگیزه «ناموسی»، ۲۲ مورد به دلیل «اختلافات خانوادگی»، دو مورد «رد درخواست ازدواج»، دو مورد «مشکلات روانی»، چهار مورد با انگیزه «سرقت» و دو مورد نیز به دلیل «اختلافات مالی» رخ داده است.