چهل و سومین دادگاه حمیدنوری در شهر استهکلم

پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱

تلویزیون ایران اینترنشنال
مجری: چهل و سومین دادگاه حمیدنوری در شهر استهکلم امروز آغاز بکار کرد. این دومین روزی است که به اظهارات و دفاعیات حمید نوری اختصاص دارد. حمید نوری دفاعیات خود را نگاهی دیگر نامیده و منکر اعدام های سال 67 شده. نوری در جلسه امروز قرار است به سئوالهای دادستان پرونده پاسخ دهد. از جلسه امروز برامون بگو در دومین روز چه گذشته تا حالا.
مهران عباسیان: امروز نوبت اظهارات حمید نوری و دفاعیه اش است و جواب سئوالهای دادستان را بده. دادستان اول از داستان زندگی شخصی حمید نوری شروع کرد و آدرس محل سکونت حمید نوری را پرسید که خیلی خلاصه بگم گفت من در یک آپارتمان 45متری زندگی می کنم. بعد از حمیدنوری پرسید که چرا سال 61 زندان را انتخاب کردی بعنوان شغل. حمید نوری گفت آنزمان اوائل انقلاب بود و انقلابی ها در سازمانهای مختلف کار میکردند پیشنهاداتی که از سپاه پاسداران و کمیته انقلاب داشته اما چون دوستانش در دادستانی تهران بودند به همین دلیل به دادستانی رفته و نگهبان شده در زندان اوین. دادستان ازش پرسید که آیا درسته در زندان اوین زندانی ها را شکنجه می دادند. حمید نوری کاملا منکر این قضیه شد. در قسمتی حمید نوری گفت من عاشق کسایی هستم که در زندان گرفتارند این جمله خود حمید نوری است که چندین بار اینو تکرار کرد. بعداز این جمله ها می گفت آنها مثل خانواده من می مونند.
باید بگم طی 4 ماه گذشته که شاکی ها و شاهدان در دادگاه حضور داشتند از راهرو و هیئت مرگ می گفتند فضای سنگین و جو سنگینی در دادگاه حاکم بود اما طی این دو روزی که حمید نوری اظهاراتش شنیده می شه اکثرا در دادگاه قهقهه خنده است. حرفهایش طوری است که حضاری که در دادگاه حاضر هستند وادار می شوند که بخندند و صداشون هم تقریبا بلند است. امروز فیلم اخراجی ها را بعنوان سند به دادستان گفت. دادستان از حمیدعباسی پرسید یا حمید نوری پرسید که آیا تونل انسانی تونلی که پاسدارها تشکیل می دادند در زندان گوهردشت چیزی که شاکیان اینجا گفتند آیا وجود داشته گفت نه این تو فیلمها بوده و در زندان های عراق بوده فیلم اش هم هست که اسم فیلم اخراجی ها را برد. طی این چند روز روزنامه نگاران و خبرنگاران زیادی این دادگاه را پوشش دادند. یکی از این روزنامه نگاران رضا حاجی حسینی است که هم اکنون کنار منه.
مهران عباسیان: می خواهم از شما بپرسم نظر شما در طی این دو روزی که اظهارات حمیدنوری را شنیدید دفاعیه اش را شنیدید چیه.
رضاحاجی حسینی: وضعیت گروتسکی ایجاد شده در حالیکه از یک فاجعه انسانی در واقع ما داریم صحبت می کنیم اما نوع اظهارات او بگونه ایست که حاضران را بارها به خنده می اندازه. من چون فرصت کوتاهه قصد دارم با اجازه تان دو فراز از گفته های او را برجسته بکنم. همانطور که شما اشاره کردید او گفت که من در شکنجه زندانی ها نقشی نداشته آنها را می فرستاده که بروند و وقتی برمی گشته به آنها میگفته که عزیزانم خوش آمدید بفرمایید و می گفت که به آنها می گفتم که من قربون شما بشم و اینرا تاکید داشت که واقعا این رفتار را می کرده و اینرا حتی مشی دستگاه قضایی دانست. این در حالیست که او احتمالا مطلع نیست که تصاویری که الان بعداز 33 سال از جریانی که در سال 67 اتفاق افتاد از زندان اوین نشت کرد و در واقع افکار عمومی با آن مواجه شدند دیدند که رفتار دستگاه قضایی با یک زندانی به چه ترتیب است یعنی آنچیزی که بعنوان رافعت اسلامی ازش یاد می شود را عملا دیدند. بحث دیگری هم که در باره اظهارات حمیدنوری وجود داره این است که او اشاره کرد به شلاق زدن فقط برای دروغ بوده است که این هم خلاف واقع ما موارد متعدد از شلاق خوردن شهروندان را داشتیم همین الان خانم نرگس محمدی هم زیر حکم شلاق در زندان بسر می بره.
مهران عباسیان: ممنون. یکی دیگر از سئوالهای دادستان این بود که می خواست تعداد زندانیان سیاسی را در اوین بدانه که حمیدعباسی یا حمیدنوری گفت ما در ایران زندان سیاسی نداریم.


تلویزیون بی بی سی
مجری: دومین جلسه دفاعیات حمید نوری متهم به جنایت جنگی در سوئد -اعدام های سال 67 را داستانی ساختگی خواند و گفت از جوانی عاشق کار در زندان بوده. دومین جلسه حمید نوری امروز در استکهلم سوئد برگزار شد. او به دست داشتن در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان سال 1367 متهم شده. امروز دادستان ها درباره سابقه او و اتهاماتش پرسیدن جزئیات در گزارشی از ژیارگل -دومین جلسه دفاعیات حمید نوری امروز در دادگاه استکهلم
صدای حمید نوری: یقین دارم که حمید نوری ، حمید عباسی تو خدمت کردی جاش کنار دادستانی سوئدی با سوال هایی درباره زندگی شخصی و سابقه کاری حمید نوری در زندان ها شروع کرد. حمید نوری همچون جلسه اول دفاعیات با تعریف و تمجید از خود و حکومت ایران شروع کرد و رئیس قوه قضاییه را حضرت آیت الله محسنی اژه ای خطاب کرد و گفت از جوانی عاشق کار در زندان ها بوده است. .
ژیار گل: امروز در دومین روز دادگاه حمید نوری می گفت اصلا زندانی بنام زندان گوهردشت وجود نداشت. مثلا در جای دیگه به صحبت های آیت الله منتظری اشاره کرد و گفت درباره این اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی اصلا گفت مسئله او هم مشخص بود.او که از چرخه انقلاب خارج شده بود. به یک نوعی میشه گفت تمام اعدام ها ،کشتارها و حتی زندان بودن برخی از افراد را هم زیر سوال برد که اگر واقعیت داشته باشند.
صدای حمید نوری: سه نفر به جان من افتادند. تا می توانستند من را زدند. یک خانم ..
حمید نوری دوشنبه در اولین جلسه دفاعیات خود از برخورد انسانی با او تشکر کرد. اما امروز در ابتدای جلسه مدعی شد که در ماه ژوئیه امسال زندانبان ها او را کتک زده اند. در ماه اوت سفیر ایران هم که با او ملاقات کرده بود مدعی شد با خشونت رفتارهای غیر انسانی ، ظالمانه وتحقیر آمیز با آقای نوری برخورد شده است. اما وزیر دادگستری سوئد در مصاحبه ای با بی بی سی این ادعاها را رد کرد.
مورگن یوهانسان وزیر دادگستری سوئد: درباره این ادعاها اطلاع دارم ، درباره نوع بدرفتاری با او تحقیق کردم. هیچ مدرکی به دست من نرسیده که حاکی از صحت این ادعاها باشد.
ژیارگل: خیلی ها می پرسن چرا سوئد اینگونه سردردها را برای خودش می خره؟ کسی که مثل حمید نوری متهم شده جرمی را در یک حوزه قضایی دیگه در یک کشور دیگه انجام داده حالا اینجا در سوئد داره محاکمه میشه . دادگاه هزینه سنگینی برای شما داشته ؟
مورگن یوهانسان وزیر دادگستری سوئد: اگر کسی اینگونه جرایم مرتکب شده باشد مهم نیست کجا بوده. جرم جرم است و سوئد مسئولیت اخلاقی دارد که این افراد را محاکمه کند. ما قوانینی داریم که این اجازه را به ما می دهد و نظام قضایی ما کاملا مستقل عمل می کند. امروز دادستان سوئدی درباره زندگی حرفه ای و عملکردش در زندان ها از او سوال کرد. اعضای خانواده حمید نوری، نمایندگانی از سفارت ایران در دادگاه حضور دارند. پایان گزارش ژیار گل
مجری: همکارم امید منتظری هم از استکهلم پایتخت سوئد با ماست . بیشتر به ما بگو در دادگاه امروز چه گذشت در گزارش ژیار قسمت هایی از این دادگاه را برای ما تشریح کرد تو بیشتر بگو؟
امید منتظری: آنچه امروز در دادگاه گذشت کمی متفاوت با جلسه نخست دفاع حمید نوری بودش. توی این جلسه حمید نوری جزئیات زیادی را در مورد زندان ها توضیح می داد که اندکی دردناک بودش به نظر می رسید برای برخی از خانواده ها همزمان اینکه صندلی برخی از خانواده ها کنار صندلی نماینده سفارت ایران بودش ، این موضوع من وقتی که باهاشون صحبت می کردم براشون بسیار دردناک بودش و بعد از اونوقتی که حمید نوری وارد این موضوع شدش که این ساکهایی که خانواده ها آوردند ، این لباس هایی که آوردند اصلا معلوم نیستش که این ها در واقع اون چیزهایی که به جا مانده از جانباختگان اعدام های سال 67 اون وقت بودش که من دیدم تعدادی از خانواده ها دارن گریه می کنتد در سالن و اونهم درست در چهارم آذر روزی که کمیته های انقلاب اسلامی از تعدادی از خانواده ها خواستند که به در کمیته ها بروند و در اونجا وسایل باز مانده از اعدامیان را تحویل بگیرن.
مجری: چقدر استراتژی دفاعی آقای نوری به نظر میاد که عوض شده کلا چیه این استراتژی؟
امید منتظری: استراتژی دفاعی حمید نوری همان چیزی است که وکلاش تو جلسات نخست توضیح دادند. اون زیر سوال برد نام 136 نفری را که دادستان در پرونده آورده بود بعنوان کسانی که در زندان گوهردشت اعدام شدند و برای اون ها قطعی است. این را زیر سوال برد گفت استعلامی نشده از حکومت ایران او گفتش که اساسا در مورد اینکه آیا این افرادی که شهادت دادند در زندان بودند یا نه استعلامی نشده . در عین حال برخی از حرفهاش بسیار تحریک کننده بود. او گفتش که بله شلاق می زدیم اما شکنجه نبوده این وقتی شلاق می زدیم این زندانی هایی که بسیار مغرور بودند شق و رق پا می شدند و حرکت می کردند جوری که به ما نشون بدن هیچ اتفاقی براشون نیفتاده . این مسایلی که مطرح می کرد بطورکلی جزئیاتی که می گفت این که یک نفر از مقامات دهه 60 درباره اون دوران داره صحبت می کنه چیزی بودش که برای زندانیان سیاسی ، برای خانواده کشته شدگان بسیار دردناک بودش. اونها منتظر هستند که جزئیات بیشتری بشنوند و حمید نوری داره برخی از اون جزئیات را می گه . از جمله اینکه بندهای زندانیان سیاسی به چه شکلی بوده، زندانیان کمونیست در چه بندهایی بودند ، زندانیان مجاهد در چه بندهایی بودند و این موضوع در مجموع باعث شده که جلسه متفاوت باشه ، جلسه ای که وارد جزئیات تاریخی اعدام های تابستان سال 67 شده.
پایان گفتگو با امید منتظری