حمله سایبری به سدها و سایت مجلس خبرگان؛ از اعلام تا تکذیب

دویچه وله
چهار شنبه ۳ آذر۱۴۰۰-November 24, 2021

این نخستین بار نیست که یکی از نهادهای جمهوری اسلامی از حمله‌ای سایبری خبر می‌دهد و نهاد دیگری آن را تکذیب می‌کند. درباره حمله سایبری به سدها، صداوسیما وظیفه خبررسانی را برعهده گرفت و پس از آن خبر را از خروجی خود حذف کرد.

اخبار ناظر بر حملات سایبری در جمهوری اسلامی در اغلب موارد با تاخیر اعلام می‌شود. هر بار هم رسانه‌ای یا نهادی وظیفه اعلام بیرونی آن را برعهده می‌گیرد و کم شمار هم نیست مواردی که نهادی پس از آن اقدام به تکذیب آن می‌کند.

سایت صداوسیمای جمهوری اسلامی روز سوم آذر (۲۴ نوامبر) به نقل از "یک منبع آگاه" از احتمال حمله سایبری به سدهای ایران خبر داد.

همین سایت در ادامه گزارش خود نوشت: «در دو هفته گذشته سیستم‌های مربوط به جمع‌آوری و ارزیابی میزان ذخایر سدهای کشور به طور کامل قطع شده است.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

همین منبع خبری اعلام کرده بود که در نتیجه این حمله سایبری "هیچ گونه دسترسی به میزان ذخایر سدهای کشور وجود نداشته است." موضوعی که با توجه به بحران آب در برخی از نقاط کشور می‌تواند از اهمیت بسیاری برخوردار باشد.

آن "منبع آگاه" به صداوسیما گفته بود در ارتباط با حمله سایبری به سدهای ایران: «حتی دسترسی کارکنان شرکت [مدیریت منابع آب] نیز به فضای مجازی و از جمله نرم‌افزار [اپلیکیشن] واتس‌اپ که تا پیش از این کارکنان شرکت برای انتقال اطلاعات از آن استفاده می‌کردند، نیز از بین رفته است.»

صداوسیما پس از آن، خبر را از روی خروجی "جام‌جم‌آنلاین" پاک کرد و کاربر با رجوع به لینک گزارش پیشین با این جمله روبه‌رو شد: «صفحه درخواستی شما موجود نمی‌باشد.»

سایت "انتخاب" پس از آن اعلام کرد که مسئولین بخش انفورماتیک شرکت مدیریت منابع آب، خبر این حمله سایبری را تایید نکرده‌اند. موضوعی که به گمان خبرنگار سایت، "نشان دهنده قوت گرفتن [احتمال] حمله سایبری" است.

در چنین اوضاع و احوالی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو خبر حمله سایبری را تکذیب کرد و مدعی شد که محدودیت‌های موجود بر سر دسترسی به اطلاعات سدها از سوی خود وزارت نیرو صورت گرفته است.

اینکه چرا وزارت نیرو دسترسی به اطلاعات مربوط به سدها را قطع کرده، به‌رغم توضیح مختصر آن‌ها، همچنان در پرده ابهام باقی مانده است.

ظاهرا اظهارات مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو علت اصلی حذف گزارش منتشر شده از سوی صداوسیما بوده است.