یک مقام راهداری: ترانزیت کالاهای ایران از جمهوری آذربایجان دو برابر شده است

رادیو فردا
چهار شنبه ۳ آذر۱۴۰۰-November 24, 2021


مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری ایران می‌گوید که طی ۱۰ ماه گذشته ترانزیت کالاهای ایرانی از خاک جمهوری آذربایجان به کشورهای دیگر ۹۴ درصد رشد داشته است.

جواد هدایتی روز سه‌شنبه دوم آذر گفت ۶۰ هزار ناوگان ایرانی از مرزهای چهارگانه با جمهوری آذربایجان وارد این کشور شدند.

او رشد چشمگیر تجارت ایران و روسیه را یکی از عوامل جهش در ترانزیت کالا از طریق خاک آذربایجان اعلام کرد.

طی چند ماه گذشته مقامات ایران هشدار داده بودند که جمهوری آذربایجان در بخشی از جاده گؤروش-‌کاپان که پارسال در پی جنگ ۴۴ روزه از اشغال آزاد کرده بود، گذرگاهی برای دریافت عوارض از کامیون‌های ایرانی ایجاد کرده و می‌خواهد سدی در مسیر صادرات کالای ایران به ارمنستان و از این مسیر به روسیه ایجاد کند.

در پی این اتفاق، ایران اقدام به برگزاری مانور نظامی در مرزهای آزاد شده آذربایجان کرد و روابط دو کشور به شدت تنش‌آلود شد.

این در حالی است که آمارهای گمرکی پارسال نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از کالاهای ترانزیتی ایران به روسیه از خاک آذربایجان گذشته، ۴۲ درصد از طریق دریای خزر انجام شده و تنها یک درصد کالاهای ایرانی از طریق خاک ارمنستان به روسیه صادر شده است.

آقای هدایتی درباره وضعیت جاده گؤروش-‌کاپان گفته است در حال حاضر این مسیر خاک آذربایجان است و آذربایجان در این محدوده اعمال حاکمیت سرزمینی می‌کند و طبق قوانین آذربایجان تمام خودروهای ورودی به این مسیر باید حق ورودی بپردازند.

او همچنین گفت علت رشد ۹۴ درصدی ترانزیت کالاهای ایران از مسیر آذربایجان به کشورهای دیگر، عمدتا به خاطر رشد تجارت ایران و روسیه است.

آمارهای گمرکی روسیه نشان می‌دهد صادرات این کشور به ایران در ۹ ماهه ۲۰۲۱ نسبت به دور مشابه در سال ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده و به ۲.۲ میلیارد دلار رسیده است و واردات این کشور از ایران نیز با رشدی ۲۴ درصدی به ۷۱۱ میلیون دلار رسیده است.