رییس سازمان انرژی اتمی ایران: توافق کردیم به پرسش‌های باقی‌مانده آژانس پاسخ بدهیم

ایران اینترنشنال
سه شنبه۲ آذر۱۴۰۰-November 23, 2021


محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری مشترک با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تهران سفر کرده، از توافق برای پاسخ به پرسش‌های باقی‌مانده این نهاد خبر داد.

گروسی هم در این نشست از «کار فشرده» خود در تهران خبر داد و گفت مذاکرات خود با مقام‌های جمهوری اسلامی را ادامه خواهد داد تا بتواند «زمینه‌های مشترک» همکاری آژانس و ایران را پیدا کند.

او از موضوع‌هایی چون تعیین چشم‌انداز برنامه هسته‌ای ایران با توجه به تغییرات اقلیمی به عنوان موارد مورد بحث خود در ایران یاد کرد.

گروسی در این کنفرانس خبری بدون اشاره به موارد مورد اختلاف میان آژانس و تهران، از ادامه «کار سخت» برای رسیدن به یک نتیجه‌گیری مثبت از سفرش به تهران سخن گفت.

همچنین اسلامی در این کنفرانس خبری گفت مسئله مهم برای جمهوری اسلامی این است که رابطه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک رابطه «فنی» باشد و به گفته او، آژانس از «مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیز» تاثیر نپذیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد گروسی در این سفر خود به تهران «چندین بار در ملاقات و گفتگوها» خود گفته است که «هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکرده» و این برنامه‌ها «طبق معاهدات و ضوابط» در حال انجام است.

اسلامی همچنین درباره پرسش‌های آژانس از ایران درباره مواد و سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده، که همچنان بی‌پاسخ‌مانده است، گفت: «امروز تفاهم کردیم که این موارد را خاتمه دهیم و با رویه‌ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکراتش هم هنوز ادامه دارد، اینها تداوم پیدا نکند.»

ملاقات میان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دومین ملاقات میان این دو در تهران از زمان آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی است.

قرار است گروسی برای اولین بار با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز ملاقات کند.

گروسی روز دوشنبه در آستانه سفرش به تهران در توییتی ابراز امیدواری کرد بتواند یک کانال ثمربخش گفت‌وگوی مستقیم جهت از سرگیری فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری آژانس در ایران ایجاد کند.

او در هفته‌های اخیر از این که جمهوری اسلامی برای انجام سفرش به تهران تعلل کرده بود، انتقادهای شدیدی را مطرح کرد.

سفر مدیرکل آژانس به تهران یک روز پیش از برگزاری نشست شورای حکام آژانس و یک هفته مانده به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی در وین انجام می‌شود.

همچنین این سفر، پس از انتشار گزارش اخیر آژانس صورت می‌گیرد که در آن تاکید شده ایران به طور قابل‌توجهی ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درجه خلوص بالای خود را در ماه‌های اخیر افزایش داده و همچنان محدودیت‌هایی را برای نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی خود اعمال می‌کند.

بر اساس این گزارش که هفته گذشته منتشر شد، حجم اورانیوم ۶۰ درصدی ایران که می‌توان آن را برای ساخت سلاح اتمی پالایش کرد، به ۱۷.۷ کیلوگرم رسیده است.

آمریکا و شرکایش در اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند که اگر ادامه مذاکرات با ایران بی‌نتیجه باشد، برجام بی‌فایده تلقی خواهد شد.