سهم ۶۰ درصدی برزیل از حجم واردات کالاهای اساسی به ایران در برابر صادرات ناچیز ایران به این کشور


بی بی سی
سه شنبه۲ آذر۱۴۰۰-November 23, 2021


فخرالدین عامریان، رئیس اتاق بازرگانی ایران و برزیل، می‌گوید واردات کالاهای اساسی از این کشور به ایران ٦٠ درصد حجم کل واردات این کالاها را در بر می‌گیرد.

این رقم با صادرات ایران به این کشور همخوانی ندارد.

آقای عامریان گفته: "ما از برزیل بیش از ۵ میلیارد دلار کالای اساسی را با تعرفه گمرکی حداکثر ۴ درصد وارد کشور می‌کنیم اما صادرات ما به این کشور کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار است. دولت برزیل هم از آن بیش از ۱۰۰ درصد تعرفه گمرکی می‌گیرد."

او همچنین گفته: "درخواست من این بود که طرحی در مجلس تصویب شود که مطابق آن تعرفه ترجیحی با این کشور برقرار شده و تعرفه‌های گمرکی کاهش یابد تا تراز تجاری متناسب‌تر شود و کالاهایی مانند کالاهای پتروشیمی، گازوییل، پسته، کشمش و خرما که برزیل هم نیاز زیادی به آنها دارد به این کشور صادر شود."

صادرات برزیل به ایران اقلامی مانند گوشت، ذرت و سویا را در بر می‌گیرد؛ در سالهای اخیر ماجرای واردات ذرتهای آلوده از این کشور خبرساز شده بود.

ماجرای این ذرت‌ها به سال ۱۳۹۵ برمی‌گردد؛ زمانی که وجود سم آفلاتوکسین در بیش از ۱۲۰ هزار تن از یک محموله ۵۰۰ هزار تنی وارداتی از برزیل به اثبات رسید؛ ارزش ذرت‌های وارد شده (با ارز دولتی) ۳۵ میلیون دلار اعلام شد.