بنت: اسرائیل به توافق جدید اتمی با ایران متعهد نخواهد بود

دویچه وله
سه شنبه۲ آذر۱۴۰۰-November 23, 2021

نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد کشورش با هرگونه توافق جدیدی با ایران همراه نخواهد بود. وزیر دفاع اسرائیل نیز ایران را به "قاچاق مواد منفجره توسط پهپاد" به نیروهای مورد حمایتش در کرانه باختری رود اردن متهم کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد کشورش در صورت حصول توافق جدید با ایران، با این قرارداد همکاری نخواهد کرد. او که روز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر در یک کنفرانس امنیتی در نزدیکی تل‌آویو سخنرانی می‌کرد، گفت: «اسرائیل در چنین شرایطی مسلما بخشی از قرارداد نخواهد بود.»

بنت تاثیر توافق برجام را که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک امضا شد، بر اسرائیل "شبیه قرص خواب‌آور" توصیف و تاکید کرد این اشتباه دیگر تکرار نخواهد شد.

او گفت اسرائیل آزادی عمل خود را حفظ خواهد کرد و ادامه داد: «اسرائیل با دوران سختی روبروست. حتی با بهترین دوستان ما هم ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد.»

پس از شش ماه توقف، قرار است مذاکرات برای بازگشت ایران و آمریکا به برجام روز ۲۹ نوامبر (۸ آذر) از سر گرفته شود.

بنت گفته برجام این فرصت را برای ایران فراهم کرد تا "هژمونی شیعه زیر چتر اتمی" را در منطقه گسترش دهد. او گفت برنامه اتمی ایران به حدی پیشرفت کرده که تا کنون سابقه نداشته است.

به گفته نخست وزیر اسرائیل، ایران "حلقه‌ای از نیروهای شبه نظامی و موشک به دور اسرائیل کشیده است". او به عنوان مثال به شبه نظامیان حزب‌الله لبنان در شمال و گروه اسلام‌گرای حماس و جهاد اسلامی در جنوب اسرائیل و نوار غزه اشاره کرد و گفت ایران برای این اقداماتش هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده و "این منطقی نیست".
بنت افزود: «اسرائیل به جای شکار شبه نظامیان باید به دنبال(زدن) منبع اصلی باشد.»

ایران با شروع جنگ داخلی سوریه و در حمایت از بشار اسد، حضورش در مرزهای اسرائیل را گسترش داد. نیروی هوایی اسرائیل تا کنون ده‌ها بار مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را بمباران کرده و تاکید کرده که مانع حضور دائمی ایران در مرزهای این کشور خواهد شد.

"قاچاق مواد منفجره به کرانه باختری"

یکی دیگر از سخنرانان کنفرانس امنیتی در تل‌آویو آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل بود. به گزارش رویترز او در بخشی از سخنرانی خود گفت که ایران می‌تواند ظرف پنج سال به سلاح‌ هسته‌ای دست یابد. لیبرمن تصریح کرد، "پیشرفت ایران در رسیدن به سلاح هسته‌ای تحت تأثیر مذاکرات پیش رو با قدرت‌های جهان قرار نگرفته و محدود نخواهد شد.»