امیرعبداللهیان: دوتابعیتی‌ها در ایران مشکلی نخواهند داشت؛ ژیو وانگ: چون در لحظه «ورود یا خروج» بازداشت‌شان می‌‌کنند

رادیو فردا
سه شنبه۲ آذر۱۴۰۰-November 23, 2021


زارت خارجه ایران قصد اجرای برنامه‌ای را دارد که ادعا می‌کند تضمین می‌دهد شهروندان دوتابعیتی در سفر به این کشور با بازداشت یا مشکل قانونی دیگری مواجه نخواهند شد.

این اظهارات حسین امیرعبداللهیان در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است.

پیش‌تر، راب مالی، فرستاده آمریکا در امور ایران، نسبت به سفر هرکسی که در ایران حضور ندارد به آن کشور هشدار داده است و از افراد خواسته است با سفر به ایران خود را به خطر نیاندازند.

سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری، انوشه آشوری، جمشید شارمهد، احمدرضا جلالی و ناهید تقوی از جمله شهروندان دوتابعیتی هستند که در ایران زندانی هستند و یا در حصر خانگی و ممنوع‌الخروج شده‌اند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه گفت این وزارتخانه از یک هفته دیگر سرویس آنلاینی راه‌اندازی خواهد کرد که «اعلام می‌کند شما هیچ مشکلی برای ورود و برگشت ندارید و اگر مشکلی پیش آمد وزارت خارجه مسئول است و ما این مسئله را تضمین می‌کنیم.»

نزار زاکا، شهروند آمریکایی لبنانی که تجربه زندانی شدن در حین سفر به ایران را دارد، در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان در توییتی نوشت: «شما در وزارت خارجه بودید که دولت شما من را دعوت کرد و ربود.»

آقای زاکا تأکید کرده است: «به نظر می‌رسد سپاه می‌خواهد چند دوتابعیتی را فریب دهد تا به ایران بروند. این بیشتر یک هشدار برای افراد دوتابعیتی است که به کشورشان بازنگردند.»