فرمانده سپاه:لبنان رااز«فروپاشی اقتصادی نجات داده»، «ایران آمریکا را مدیریت می‌کند»

تیتر از جنگ خبر
رادیو فردا
سه شنبه ۲آذر۱۴۰۰-November 23, 2021


فرمانده کل سپاه پاسداران مدعی شد که جمهوری اسلامی با ارسال نفت به لبنان این کشور را از «فروپاشی اقتصادی نجات داده» و «پول نفت» ارسالی به لبنان را می‌گیرد.

حسین سلامی که روز سه‌شنبه، ۲ آذر در جمع مسوولان بسیج دانشجویی در مشهد، سخنرانی می‌کرد، بدون ارائه جزییات یا شواهد گفت: «دشمن می‌خواهد کشتی‌های سوخت ارسالی ما را بزند اما نمی‌تواند» و «ایران آمریکا را مدیریت می‌کند».

حزب‌الله لبنان، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، به تازگی چندین محموله‌ سوخت را از ایران در بندر بانیاس سوریه دریافت و به کشور لبنان منتقل کرد که با انتقاد نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان نیز به دلیل آنچه «نقض حاکمیت لبنان» عنوان شده، روبرو شد.

گروه حزب‌الله لبنان و ایران مدعی هستند که پول این محموله‌های سوخت را تجار لبنانی پرداخت کرده‌اند ولی درباره مبلغ آن هیچ گزارشی منتشر نشده است.

حکومت ایران همچنین به گفته حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، هزینه‌‌های این گروه شبه‌نظامی را تامین می‌کند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حزب‌الله سالانه حدود یک میلیادر دلار پول در اختیار دارد، که بنا به ارزیابی دولت آمریکا، ۷۰۰ میلیون دلار آن هنوز از سوی جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود و بقیه آن، از راه «معاملات مرتبط با پولشویی و نیز کمک‌های مالی هواداران آن» در دنیا گردآوری می‌شود.