مرگ سه‌هزار و ۷۵۰ نفر به دلیل آلودگی هوا در تهران در سال ۹۹

رادیو فردا
دوشنبه ۱ آذر۱۴۰۰-November 22, 2021


یک مسئول وزارت بهداشت ایران می‌گوید که در سال ۱۳۹۹ سه‌هزار و ۷۵۱ مرگ در تهران مرتبط با پیامدهای ناشی از آلودگی هوا و وجود ذرات معلق در هوای پایتخت ایران رخ داده است.

عباس شاهسونی، رئیس «گروه سلامت هوا» وزارت بهداشت، در گفت‌وگویی که خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه، اول آذر منتشر کرده هم‌چنین گفته است که با توجه پیش‌بینی‌های هواشناسی و خشکسالی، غلظت آلاینده‌های هوا در ماه آذر افزایش بیشتری خواهد یافت.

به گفته آقای شاهسونی، میانگین غلظت ذرات معلق در شهرهای ایران در سال قبل تقریبا ۶ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت بوده است.

محمدصادق حسنوند، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه تهران نیز پیشتر در اردیبهشت امسال از مرگ زودرس سالانه ۴۰ هزار نفر در ایران به دلیل آلودگی هوا خبر داده بود.

هم‌زمان با کاهش تدریجی دمای هوای کشور از ابتدای هفته جاری شرایط وارونگی و پایداری هوا طبق روال هر ساله در چند کلان‌شهر کشور آغاز شده است.

سازمان هواشناسی ایران روز شنبه ۲۲ آبان با صدور «هشدار زرد» در مورد تشدید آلودگی هوا در تهران، اصفهان، مشهد، اراک و کرج، از شهروندان خواسته بود که از رفت‌وآمد غیرضروری در این مناطق پرهیز کنند.

این آمارها و هشدارها در حالی اعلام می‌شود که در دی‌ ۹۹ شاخص آلودگی در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران و اصفهان از وضعیت قرمز گذشت و در برخی مناطق به «وضعیت بنفش» به‌ معنای بسیار ناسالم هم رسید.

بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان دلیل بحرانی شدن آلودگی هوا را در زمستان سال گذشته جایگزین شدن سوخت مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز اعلام کرده بودند.