وزارت خارجه ایران: تمرکز ما در مذاکرات وین بر رفع تحریم‌هاست

دویچه وله
دوشنبه ۱ آذر۱۴۰۰-November 22, 2021

معاون سیاسی و سخنگوی وزارت خارجه ایران در ‌آستانه شروع مجدد مذاکرات هسته‌ای تاکید کرده‌اند که تمرکز حکومت ایران روی برداشتن تحریم‌ها است. طرف غربی این را نشانه مثبتی برای بازگشت به برجام ارزیابی نمی‌کند.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه اول آذر با اشاره به شروع مجدد مذاکرات هسته‌ای در وین تاکید کرد که تمرکز جمهوری اسلامی در این گفت‌وگوها "بر رفع تحریم‌های یک جانبه و فراسرزمینی" اعمال شده علیه ایران است.

او همچنین در مورد اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر اینکه گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای خلیج فارس و منطقه به نتیجه نمی‌رسد، گفت که دستور کار حکومت ایران در مذاکرات وین و در مورد منطقه روشن است و مقام‌های ایرانی پیرامومن مسائل منطقه "با کشورهای منطقه به صورت دو جانبه مستقیم و یا چند جانبه صحبت" می‌کنند و در مورد برداشتن تحریم‌ها نیز "با طرف‌هایی" وارد گفت‌وگو می‌شود "که یا مسبب این تحریم‌ها هستند یا در چارچوب‌های قانونی مسئولیتی در این زمینه دارند."

خطیب‌زاده با اشاره به سفر رافائل گروسی به ایران نیز ابراز امیدواری کرد که این سفر"مانند سفرهای قبلی سازنده" باشد. این در حالی است که تازه‌ترین گزارش گروسی حاکی از عدم همکاری ایران با این آژانس بوده است.

ایران مدعی است که انفجارهایی که در تاسیسات اتمی این کشور رخ داده باعث از بین رفتن دوربین‌های نظارتی آژانس شده است. این را خطیب‌زاده امروز نیز تکرار کرد و گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران انجام شده است و متاسفانه با سکوت برخی از کشورهای مدعی نیز همراه بوده است تاثیر قابل توجهی بر برخی از ابعاد فنی گذاشته است».

تعیین شرط برای آمریکا

هم‌زمان خبرگزاری ایرنا به نقل از علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای نوشت: «آمریکا هیچ گزینه ای جز قبول واقعیت جدید درباره توافق نامه هسته ای ندارد ».

او نیز در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت که تمرکز جمهوری اسلامی بر رفع تحریم‌ها است. معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرده که ایران "خواهان ضمانت هایی درخصوص رفع تحریم ها" است و "واشنگن باید آن را در مذاکرات وین ارایه کند."

او تاکید کرده که «اگر توافق هسته ای برخورداری ایران از آن را تضمین نکند، پنجره توافق هسته ای تا ابد باز باقی نخواهد ماند.»

این در حالی است که مقا‌م‌های آمریکایی گفته‌اند دولت جو بایدن هرگز ضمانتی به جمهوری اسلامی در این باره نخواهد داد و آنها نیز هشدار داده‌اند که ایران تا ابد فرصت بازگشت به مذاکرات را نخواهد داشت.

باقری نیز درباره اوضاع منطقه گفته است که مسائل منطقه باید فقط بین کشورهای منطقه مورد بحث قرار گیرد.