اعتراض‌ها به سیاست‌های آبی در ایران به استان چهارمحال و بختیاری هم کشیده شد

صدای آمریکا
دوشنبه ۱ آذر۱۴۰۰-November 22, 2021

مردم معترض به سیاست‌های آبی جمهوری اسلامی روز دوشنبه یکم آذر ماه در شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری، به خیابان‌ها آمدند و تجمع و راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

در یک ویدئو از این اعتراضات، معترضان با تجمع در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری می‌گویند: «وای اگر ایل ما، برنو به دست بگیرد.»

برنو، نوعی تفنگ قدیمی است که برای قوم لر، به‌ویژه بختیاری‌ها در ایران اهمیت و معنای خاصی دارد و در عزا، عروسی، و مواقع بحران از آن استفاده می‌کنند. برنو در تاریخ و فرهنگ صد سال گذشته قوم لر اهمیت داشته و به ادبیات بومی منطقه نیز راه یافته است.

شعارهای «وای اگر ایل ما، برنو به دست بگیرد» و «این‌جا چهارمحال است بردن آب محال است» در شهرکرد
شعارهای «وای اگر ایل ما، برنو به دست بگیرد» و «این‌جا چهارمحال است بردن آب محال است» در شهرکرد
کد در کلیپ بورد کپی شد.

پس از تداوم تجمع‌های کشاورزان اصفهان و حمایت مردم این استان از آن، اعتراضات در استان چهارمحال و بختیاری نیز از روز یک‌شنبه آغاز شد.

تجمع مردم شهرکرد در اعتراض به کم‌آبی و طرح‌های انتقال آ

معترضان روز یک‌شنبه با بستن چهارراه استانداری شهرکرد، نسبت به کم‌آبی و سوءمدیریت در حوزه آب تجمع کردند.

بستن چهارراه استانداری شهرکرد توسط مردم معترض به کم آبی – یکشنبه ۳۰ آبان
کد در کلیپ بورد کپی شد.
ابربحران آب در ایران که تابستان گذشته با اعتراضات گسترده در خوزستان آغاز شد و به استان‌های دیگر از جمله لرستان، اصفهان، تهران، البرز، و آذربایجان شرقی کشیده شد، در فصل پاییز نیز از دو هفته پیش در اصفهان ادامه یافت و اکنون به استان چهارمحال و بختیاری گسترش یافته است

کم‌آبی در استان چهار محال و بختیاری در حالی است که به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، ۲۵ درصد اشتغال و ۲۰ تا ۲۵ درصد سهم صادرات استان مختص بخش کشاورزی است و تولید سرانه تولیدکنندگان بخش کشاورزی استان در مقایسه با کشور ۵۰ درصد است.

اعتراضات نسبت به سیاست‌های مقامات جمهوری اسلامی در حوزه آب در حالی به ادامه می‌یابد که ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، روز یک‌شنبه به نقل از معترضان نوشت پروژه‌های انتقال آب از جمله تونل بهشت‌آباد، گلاب و سد و تونل کوهرنگ ۳ بدون مجوز و غیرقانونی هستند و زندگی و معیشت مردم در این مناطق را تحت تاثیر قرار داده و موجب خشک شدن چشمه‌ها و قنوات شده‌اند.

معترضان خواستار توقف این پروژه ها هستند و می‌گویند اگر قرار است آبی از این استان به سایر استان‌ها انتقال داده شود، باید برای مصارف شرب باشد و انتقال آب برای مصارف صنایع آب‌بر در استان‌های کویری مانند اصفهان و یزد نباید صورت بگیرد، زیرا نیمی از مردم این استان در تامین آب برای شرب با مشکل مواجه هستند و کشاورزان نیز با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌اند.