گروسی در آستانه سفر به تهران: امیدوارم فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری برنامه هسته‌ای از سر گرفته شود


رادیو فردا
دوشنبه ۱ آذر۱۴۰۰-November 22, 2021


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار است تا ساعاتی دیگر به تهران برود، ابراز امیدواری کرده است که این سفر منجر از سر گرفته شدن «فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری» درباره برنامه هسته‌ای ایران شود.

او که قرار است با وزیر خارجه و رئيس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند، گفته است در این سفر «سوالاتی مهم» را در ملاقات با مقام‌های ایرانی طرح خواهد کرد.

ایران ماه‌هاست که دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را مسدود کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌سازی شده در چند سایت اعلام نشده خود، نمی‌دهد. ایران همچنین غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد را توسعه داده و اقدام به تولید اورانیوم فلزی کرده است.

در آستانه سفر رافائل گروسی، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به اینکه خرابکاری‌ها در برنامه‌ هسته‌ای ایران، « تاثیر قابل‌توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته است»، از آژانس خواسته است که در «مسیر همکاری‌های فنی باقی بماند».

در واکنشی دیگر، علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران»، که مسئول تیم مذاکره‌ کننده ایران برای احیای برجام است، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره، از آژانس خواسته است که «ماهیت فنی خود را حفظ کرده و به هیچ فشار سیاسی تن ندهد».

یک هفته پس از سفر آقای گروسی به تهران، قرار است دور هفتم مذاکرات احیای برجام از روز هشتم آذر (۲۹ نوامبر) در وین، پایتخت اتریش، از سر گرفته شود.