نگرانی زندانیان بند هشت زندان اوین از شیوع ویروس کرونا

دویچه وله
زندانیان بند هشت اوین با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطر شیوع گسترده کرونا در زندان به مسئولان هشدار داده‌اند. از احتمال ابتلای دست‌کم دو زندانی و سه نفر از پرسنل زندان سخن می‌رود. بکتاش آبتین مجددا به زندان منتقل شده است.

گروهی از زندانیان بند هشت زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی جدی به وضعیت زندان‌ها شده‌اند.

موضوع اصلی این بیانیه نگرانی شدید زندانیان از شیوع ویروس کرونا در این بخش از زندان اوین است.

در این بیانیه از جمله چنین آمده است: «موج چهارم کرونا همانند سطوح کشور در زندان‌ها نیز آغاز شده است و از هم اکنون علائم اولیه‌ی آن در بند هشت زندان اوین به صورت ابتلای دست‌کم دو زندانی و سه نفر از پرسنل زندان مشاهده گشته است.»

در بخش دیگری از این بیانیه به انتقال مجدد بکتاش آبتین، زندانی سیاسی به بند هشت اشاره شده است. گفته می‌شود که این زندانی سیاسی که مبتلا به کرونا شده بود، پیش از مداوا، مجددا به زندان منتقل شده است.

زندانیان بند هشت زندان اوین انتقال این زندانی پیش از درمان کامل به بندی ۳۰۰ نفره را اقدامی غیرمسئولانه خوانده که می‌تواند هم تهدیدی برای سلامتی او باشد و هم موجب انتقال این ویروس به سایر زندانیان گردد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما زندانیان اعم از سیاسی، مالی و غیره و حتی اتباع خارجی، در بند هشت زندان اوین با توجه به پیک خطرناکی که پیش آمده و در راستای دستورات اکید ستاد مقابله با کرونا، که هرگونه تجمع را ممنوع نموده است، بر ضرورت اعطای فوری و عاجل مرخصی ویژه‌ی کرونا به همه‌ی زندانیان اصرار می‌ورزیم.»

باید یادآور شد که مریم یاوری، همسر بکتاش آبتین، هفته گذشته در حساب کاربری خود بر روی شبکه اینستاگرام درباره ابتلای همسرش به کرونا اطلاع‌رسانی کرده بود.

زندانیان بند هشت زندان اوین در بیانیه خود از مسئولان درخواست کرده‌اند: «پیش از آنکه اتفاق ناگواری را در زندان شاهد باشیم، لازم است که مسئولان قوه قضاییه نسبت به بهبود شرایط خطرناکی که به آن اشاره شده، اقدام فرمایند.»