کمبود واکسن کووید۱۹ در کشورهای فقیر؛ ممکن است دز دوم واکسن به آنها نرسد

صدای آمریکا
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰- April 11, 2021

حدود ۶۰ کشور جهان، از جمله برخی از فقیرترین کشورها، ممکن است به مرحله واکسیناسیون با دز دوم واکسن کووید۱۹ نرسند، چرا که تمام راه‌های ارسال واکسن از طریق برنامه جهانی کمک به این کشورها مسدود شده است و احتمالاً تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، «کوواکس»، یک سیستم وابسته به سازمان بهداشت جهانی که به منظور توزیع منصفانه واکسن کووید۱۹ در کشورهای فاقد قدرت نفوذ در مذاکره برای تهیه تجهیزات کمیاب تشکیل شده است، هفته گذشته روزی دوبار، هر بار ۲۵ هزار دز واکسن، به کشورهای کم در آمد ارسال کرده است. اما تحویل تمام این محموله‌ها از روز دوشنبه متوقف شده است.

بنا بر اطلاعات روزانه گردآوری شده توسط یونیسف، طی دو هفته گذشته روی هم رفته نزدیک به دو میلیون دز واکسن کووکس برای ارسال به ۹۲ کشور در حال توسعه جهان آماده شده بود. این مقدار برابر با تعداد واکسنی است که در بریتانیا تزریق شده است.

رئیس سازمان بهداشت جهانی روز جمعه «عدم تعادل بسیار ناخوشایند» در واکسیناسیون جهانی کووید۱۹ را مورد انتقاد قرار داد. تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، گفت در حالی که در کشورهای ثروتمند از هر چهار نفر یک نفر (۲۵ درصد جمعیت) واکسینه شده‌اند، در کشورهای فقیرتر از هر ۵۰۰ نفر یک نفر واکسن دریافت کرده است.