بن بست در مذاکرات برجام؛ بیانیه مبهم اروپا/نگرانی ظریف

ایران پرس نیوز
جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰- April 9 2021


آنگونه که از اظهارات مقام ارشد اتحادیه اروپا و مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی پس از نشست امروز وین برمیاید، مذاکرات برجامی در بن بست قرار دارد. یک رسانه ژاپنی می گوید مخالفت آمریکا برای رفع تحریم‌های غیر هسته ای رژیم ایران مانع اصلیِ‌ پیشرفت مذاکرات است

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست امروز کمیسیون مشترک برجام
هشدار ظریف به آمریکا پس از پایان نشست کمسیون برجام

رئیس جلسه کمیسیون مشترک برجام پس از جلسه امروز کمیسیون در وین، در بیانیه ای به محورهای مذاکرات شرکای برجام پرداخت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، انریکه مورا مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در وین، پس از پایان نشست در بیانیه‌ای مطرح کرد: شرکت کنندگان در جلسه از منظر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، یک ارزیابی کلی از مذاکرات انجام شده در سطوح متعدد از زمان آخرین جلسه کمیسیون مشترک انجام دادند و درباره شیوه های اطمینان یافتن از بازگشت به اجرای کامل و موثر آن گفت و گو کردند.

توضیحاتی درباره فعالیت دو کارگروه تشکیل شده کارشناسان در زمینه لغو تحریم ها و اقدامات اجرایی هسته ای به کمیسیون مشترک ارائه شد و حاضران در جلسه تبادل نظرهای سازنده و نتیجه بخش را مورد توجه قرار دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در پی بیانیه مشترک وزرای امور خارجه برجام در 21 دسامبر، شرکت کنندگان در جلسه بر عزمشان برای پیگیری بیشتر تلاش های دیپلماتیک تاکید کردند. هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام تماس های جداگانه اش را با شرکای برجام و آمریکا ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز امروز پس از پایان نشست برجام در وین در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ایران مسیر منطقی را برای انطباق کامل (عمل به تعهدات برجامی) پیشنهاد می‌کند. ایالات متحده آمریکا، که باعث این بحران شده است، باید ابتدا به طور کامل به تعهدات خود بازگردد.

ظریف با بیان اینکه جمهوری اسلامی پس از راستی‌آزمایی سریع [تعهدات برجامی آمریکا]، اقدامات متقابل را انجام می‌دهد، گفت: همه تحریم‌هایی که در زمان ترامپ ضد برجام وضع شدند، باید برداشته شوند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز دقایقی پیش در بیانیه ای پس از اتمام جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین در تاریخ 9 آوریل اعلام نمود که ادامه تعاملات جدی از سوی تهران منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است.

به گزارش ایرنا، عباس عراقچی، رییس هیات جمهوری اسلامی در نشست امروز ضمن تاکید بر اراده تهران جهت ادامه تعاملات جدی، گفت این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.

عراقچی مجددا تاکید نمود لغو کلیه تحریم های آمریکا که در دوران رئیس‌جمهور گذشته آن کشور وضع شده اند، گام ضروری‌‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو‌ این تحریم ها، جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد.

این در حالیست که یک مقام رسمی جمهوری اسلامی در گفت‌وگویی که روز جمعه منتشر شد، مخالفت آمریکا با لغو تحریم‌های غیرهسته ای رژیم ایران را اصلی‌ترین مانع در پیشبرد مذاکرات احیای برجام معرفی کرد.

به گزارش رادیو فردا، خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از این مقام جمهوری اسلامی که می‌گوید نخواسته است نامش فاش شود نوشت:‌ «مقاومت در واشینگتن در برابر لغو تحریم‌های غیر هسته‌ای، مانع اصلی حرکت در مذاکرات است.»

این مقام رژیم ایران در عین حال به طرف‌های مقابل هشدار داده که «زمان اندکی» برای رفع شکاف‌ها و اختلاف‌ها میان طرفین باقی مانده است.آن ‌طور که او گفته، جمهوری اسلامی در تلاش برای دستیابی به یک اجماع درباره طرح خود است، طرحی که در این گزارش با عنوان «طرح بازی آخر» معرفی شده است.

در همین حال وزارت ‌خارجه آمریکا گفته: تحریم‌های غیرهسته ای رژیم ایران برداشته نمی‌شوند. حتی اگر نشست و مذاکرات به کاهش تحریم‌ها در قبال بازگشت رژیم ایران به تعهدات برجامی‌اش منجر شود، تحریم‌های مرتبط با موشکهای بالستیک و تروریسم برداشته نمی‌شوند.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود در عین ابراز امیدواری نسبت به موفقیت‌آمیز بودن دور جدید مذاکرات هسته ای، خاطرنشان کرد که فشار بر رژیم ایران از طریق تحریم‌ها ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا تأکید کرد که برنامه موشکی رژیم ایران، نقض حقوق‌بشر و حمایتش از تروریسم هم‌چنان از نگرانی‌های آمریکا است و در نتیجه فشار بر رژیم ایران و تحریم‌های مرتبط با اینها ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده تا آمریکا همه تحریم‌ها را رفع نکند، به تعهدات برجامی خود بازنخواهد گشت. این نکته‌ای است که کاظم غریب‌آبادی، عضو هیئت ‌مذاکره‌کننده در وین درباره برجام، در مصاحبه با وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر بر آن تاکید کرده است.

او گفت: درواقع رفع تحریم روی کاغذ آن هم به‌صورت صوری برای ما مطرح نیست، بلکه مشاهده‌ اثرات عملی رفع تحریم‌ها، بسیار اساسی و کلیدی است.

وی در این گفت‌‌و‌گو می‌افزاید: چنان چه آمریکایی‌ها قصد بازگشت به برجام را دارند، باید تمامی تحریم‌ها را به‌صورت عملی لغو کنند به‌گونه‌ای که جمهوری اسلامی بتواند آن‌ها را راستی‌آزمایی کند.

او درباره راستی‌آزمایی مدنظر جمهوری اسلامی توضیح داد: مفهوم راستی‌آزمایی این است که مثلا ایران باید در حوزه‌ فروش نفت بتواند قراردادهای نفتی‌اش را منعقد و نفتش را صادر کند و منابع مالی درآمدش را از طریق کانال‌های بانکی به داخل منتقل کند و یا مصارف دیگری را برای آن در نظر بگیرد. یا در حوزه‌ بانکی بتواند تراکنش‌های مالی‌اش را از کانال‌های مالی مختلف انجام بدهد.

این در حالیست که تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی در پرونده تحریم های ضد تروریستی آمریکا گنجانده شده است.