خبرگزاری کیودو:‌ مقاومت آمریکا برای رفع تحریم‌های غیراتمی مانع اصلیِ‌ پیشرفت مذاکرات است

رادیو فردا
جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰- April 9 2021


یک مقام رسمی جمهوری اسلامی در گفت‌وگویی که روز جمعه، ۲۰ فروردین، منتشر شد «مقاومت» ایالات متحده در برابر لغو تحریم‌های غیراتمی ایران را «اصلی‌ترین مانع» در پیشبرد مذاکرات احیای برجام معرفی کرد.

خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از این مقام جمهوری اسلامی که می‌گوید نخواسته است نامش فاش شود نوشت:‌ «مقاومت در واشینگتن در برابر لغو تحریم‌های غیر هسته‌ای، مانع اصلی حرکت در مذاکرات است.»

این مقام ایرانی در عین حال به طرف‌های مقابل ایران در توافق برجام هشدار داده که «زمان اندکی» برای رفع شکاف‌ها و اختلاف‌ها میان طرفین باقی مانده است.

آن ‌طور که او گفته، جمهوری اسلامی در تلاش برای دستیابی به یک اجماع درباره طرح خود است، طرحی که در این گزارش با عنوان «طرح بازی آخر» معرفی شده است.

بر اساس این طرح، آمریکا باید «همه تحریم‌ها اعمال‌شده، دوباره اعمال‌شده، یا دوباره نام‌گذاری شده» در دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، را به صورت «یک‌جا» لغو کند.

این مقام ایرانی اضافه کرده با وجودی که آمریکا «درک» خود از این طرح ایران را نشان داده، اما کماکان، مذاکرات درباره «تدابیری» که برای لغو تحریم‌ها ضروری است، ادامه دارد.

بر اساس اظهارات این مقام ایرانی، جمهوری اسلامی ده روز پیش یعنی در روز ۲۹ ماه مارس در نشستی در فرانکفورت آلمان طرح خود را ارائه کرده و «همه طرف‌ها» در نشست مجازیِ روز جمعه گذشته موافقت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز ۱۸ فروردین به صراحت گفته بود که ایالات متحده در راستای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، آماده برداشتن گام‌های لازم و تحریم‌های ناسازگار با این توافق است.