پنج کشته و ۲۳ زخمی در دو حادثه جاده‌ای در جنوب شرق ایران

رادیو فردا
جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰- April 9 2021


در دو حادثه جاده‌ای جداگانه در جنوب شرق ایران، چهار مهاجر کشته و ۲۲ نفر مجروح شدند.

به گزارش ایرنا، فریبرز راشدی، مدیر مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه زاهدان، روز پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین، گفت که واژگونی یک دستگاه وانت، حامل مهاجران غیرمجاز در محور خاش- زاهدان، ۲۲ مجروح و ۲ کشته بر جای گذاشت.

آقای راشدی در ادامه قاچاق سوخت و اتباع غیرمجاز را یکی از معضلات اصلی جاده‌های استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد که به گفته او جان عده زیادی از شهروندان این استان را می‌گیرد و بار هزینه درمانی سنگینی را به دانشگاه علوم پزشکی این استان تحمیل می‌کند.

در حادثه مشابه دیگری که روز پنج‌شنبه در محور زرند- ریحانشهر در استان کرمان رخ داد، به دنبال واژگونی یک تاکسی، سه نفر جان باختند و یک نفر مصدوم هم به بیمارستان منتقل شد.

محمد صابری، رئیس اورژانس کرمان ضمن اعلام این خبر گفت که دو فوتی این حادثه شهروندان افغانستان و یک فوتی و یک مصدوم دیگر ایرانی بوده‌اند.

جان باختن و مصدومیت مهاجران غیرمجاز در حوادث جاده‌ای شرق کشور هر از چندگاه خبرساز می‌شود.

خبرسازترین حادثه مربوط به تردد غیرمجاز اتباع خارجی به خردادماه امسال باز می‌گردد. روز ۱۵ خرداد در جریان شلیک به یک خودرو و سپس آتش‌گرفتن آن در یزد، سه شهروند افغان کشته و هشت نفر زخمی شدند.

این حادثه موجب تنش‌ دیپلماتیک موقت میان ایران و افغانستان شد.

بیشتر مهاجران غیرمجاز افغانستانی و پاکستانی با هدف پیدا کردن کار در ایران یا رفتن به کشورهای همسایه‌ غرب ایران از جمله ترکیه و درخواست پناهندگی با روش‌های مشابهی وارد خاک ایران می‌شوند.

مجلس ایران اوایل آذرماه ۹۹ از رای‌گیری طرحی خبر داده بود که در صورت تصویب نهایی، برای اتباع خارجی غیرمجاز، مجازات ۲۵ سال حبس و جریمه ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته خواهد شد.