رشد یازده ملیونی قیمت سمند در یک هفته!

بهار نیوز
جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰- April 9 2021

گروه اقتصادی: مذاکرات وین از روز سه شنبه هفته جاری آغاز شد و بسیاری بر این باور بودند که با آغاز مذاکرات شاهد افت قیمت در بازار خودروهای پرطرفدار داخلی خواهیم بود، اما این پیش بینی درست از آب در نیامد و بازار نه تنها با افت قیمت مواجه نشد، بلکه رشد قیمت را نیز تجربه کرد. عدم تحقق پیش بینی ها در حالی است که بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند باید تا پایان مذاکرات منتظر بود؛ چرا که در حال حاضر بازار در رکود بسر می برد و نمی توان در خصوص اثر این عامل در بازار اظهار نظر کرد. از سوی دیگر هر نشانه ای از مذاکرات می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل احتمالا هفته آینده شاهد نوسان در بازار خودرو خواهیم بود.

از سوی دیگر با شیوع ویروس کرونا که تشدید محدودیت ها را به همراه داشت مراکز شماره گذاری خودرو نیز تا اطلاع ثانوی بسته شدند، این خبر نیز می‌توانست عاملی در جهت کاهش قیمت‌ها عمل کند. پارامتر دیگری که موجب شده بود پیش‌بینی‌ها درباره بازار خودرو روندی نزولی را نشان دهد، سنت همه‌ساله بازار بود، طبق سنت هرساله ما در ماه پایانی سال شاهد جهش تقاضا بوده و در نتیجه در نخستین ماه سال جدید تقاضا برای خرید خودرو باافت مواجه می‌شد، این سنت هم امسال عملی نشد و در اسفندماه با رکود گسترده در بازار مواجه شدیم و با این حال و با تداوم رکود ، بازار خلاف جهت پیش بینی شده حرکت کرد تا به این طریق هفته سوم فروردین با رشد قیمت در بازار خودرو به پایان رسد.

بازار در سومین هفته فروردین
رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان دهنده آن است که دامنه نوسان در برخی از برندها بین یک تا 11 میلیون تومان بوده است. از سوی دیگر برخی از خودروها نیز این هفته را با ثبات قیمت به پایان رساندند.
با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت در سومین هفته فروردین ماه بیشترین رشد قیمت به «سمند LX » اختصاص داشته است؛ بطوریکه این خودرو رشد 11 میلیونی قیمت در بازار را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرد و با قیمت 190 میلیون تومان در بازار معامله شد.در رده بعدی نیز بیشتری افزایش قیمت به «کوییک R» اختصاص یافته است؛ این خودرو این هفته رشد قیمت 5 میلیونی را تجربه کرد.