آمار جانگداز قربانيان در ۵۳۵ شهر از ۲۴۶ هزار و ۴۰۰ نفر بيشتر است

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ – ۸ آوریل ۲۰۲۱

وزارت بهداشت در ركورد جديدي شمار مبتلايان 24 ساعت گذشته را ۲۲۵۸۶ نفر اعلام كرد و شمار بيماران وخيم را 4221 نفر ذكر نمودكه بالاترين رقم در 78 روز گذشته است

زالی: ۴۸درصدفوتی های شبانه روزگذشته مربوط به استان تهران است.5215بستري در تهران داريم كه ۱۱۷۲ نفر آنها در ICU هستند

رئیس انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌ها: رسیدن به پیک‌های پنجم و ششم و بیشتر با توجه به شرایط حاكم بر کشور اجتناب‌ناپذیر است

دانشگاه پزشکی تهران: اعمال جراحی الکتیو متوقف شده، تخت‌های بخش‌های دیگر را به کرونا داده و بخش‌های جدید برای کووید اختصاص می‌دهیم

دانشگاه  پزشکی مشهد:وضعیت کرونادرخراسان رضوی افتضاح است.از۱۵فروردین تغییرنمودار‌ها پلکانی نیست.آسانسوری افزایش پیدا می‌کند


سازمان مجاهدين خلق ايران بعد از ظهر امروز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ اعلام كرد آمار جانگداز جانباختگان كرونا در ۵۳۵ شهر از ۲۴۶ هزار و ۴۰۰ نفر بيشتر است. شمار قربانيان در آذربایجان شرقی به ۹۹۲۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۹۲۵۳ نفر، در البرز به ۶۱۳۳ نفر، در اصفهان به ۱۶۰۸۵ نفر، در تهران به ۵۶۵۶۱ نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۸۸۵ نفر، در خوزستان به ۱۴۷۰۴ نفر، در سمنان به ۴۳۵۰ نفر، در فارس به ۷۲۴۷ نفر، در قزوین به ۲۷۹۹ نفر، در قم به ۸۷۸۰ نفر، در کرمان به ۵۴۴۹ نفر، در کرمانشاه به ۴۹۱۴ نفر، در گلستان به ۶۳۴۵ نفر، در گیلان به ۸۶۱۶ نفر، در لرستان به ۱۰۳۸۸ نفر، در مازندران به ۱۰۵۱۰ نفر، در هرمزگان به ۲۷۷۵ نفر، در همدان به ۵۶۱۳ نفر و در یزد به ۴۴۲۷ نفر رسیده است.
سخنگوي وزارت بهداشت در آمار مهندسي شده خود، در ركورد جديدي شمار مبتلايان 24 ساعت گذشته را ۲۲۵۸۶ نفر اعلام كرد و شمار بيماران وخيم را 4221 نفر ذكر نمودكه بالاترين رقم در 78 روز گذشته است.
هلاکویی، نایب رئیس انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌ها گفت: «رسیدن به پیک‌های پنجم و ششم و بیشتر نیز با توجه به شرایط حاكم بر کشور اجتناب‌ناپذیر است؛ ویروس در کشور رها شده و پادشاهی می‌کند و هیچ اقدام تأثیرگذاری که جلوی شیوع ویروس را بگیرد انجام نمی‌شود و تنها کارهای نمایشی و برای رفع تکلیف است...نباید این پیک را به گردن سفرهای مردم انداخت»
آقازاده رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی اظهارات معاون وزارت بهداشت، مبنی بر اینکه ۸۰ درصد کادر درمان بیماران کرونایی واکسینه شده‌اند را رد كرد و گفت: حتي «در بیمارستان‌های دولتی هم ۸۰ درصد همکاران ما واکسیناسیون نشدند و حتی ۸۰ درصد پرستاران استخدام بیمارستان دولتی ما هنوز واکسن دریافت نکردند» (ایلنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در تهران، زالی گفت: «۴۸ درصدفوتی های کرونا در شبانه روز گذشته مربوط به استان تهران است. پیشنهاد مشخص ما لاکدان یا تعطیلی شهر است. مسیر دیگری برای کنترل وجود ندارد در کنار آن به‌سرعت باید فرآیند واکسیناسیون گروه‌های پرخطر و افراد جامعه پزشکی صورت بگیرد. سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی است. هفته آتی هفته تلخ‌تر و خطرناکتر از هفته جاری خواهد بود... مجموع بیماران کرونایی بستری در استان تهران از مرز ۵۰۰۰ نفر گذشت كه ۱۱۷۲ نفر در ICU هستند. نیمی از مراجعان دارای تست PCR مثبت هستند كه نشان دهنده فعالیت و چرخش شدید ویروس است. تقریباً همه مناطق ۲۲ گانه تهران آلوده هستند که جای نگرانی دارد»(تلویزیون رژیم ۱۸فروردین و خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین ۱۴۰۰).
توکلی معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «در حال حاضر ۵۴۰۰ بیمار کرونایی در استان تهران بستری هستند، در چند روز آینده ظرفیت های بیمارستانی می تواند تکمیل شود» (رضوی ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی معاون دانشگاه پزشکی تبریز اعلام کرد: « ۱۲۰۰تخت برای بیماران کرونایی اختصاص یافته که تا کنون ۹۲۷ تخت پر شده. از این تعداد ۲۰۰ بیمار در ICU و ۶۵ بیمار زیر تنفس مصنوعی هستند» (ایرنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۲ بیمار كرونايي در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و ۱۳۲ نفر بستری شدند. شمار بستريها به ۷۴۹ نفر رسيد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در خراسان رضوی معاون دانشگاه  پزشکی مشهد گفت: « وضعیت کرونا در خراسان رضوی افتضاح است. از ۱۵ فروردین ماه به قدری شدت پیدا کرده است که تغییر نمودار‌ها دیگر پلکانی نیست و به صورت آسانسوری افزایش و تغییر پیدا می‌کند. روز سه شنبه ۲۶۸ نفر بستری شدند. مجموع بستری‌ها۸۶۴ نفر و افراد در بخش ICU به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش یافته است»(شهرآرا ۱۹فروردین ۱۴۰۰). رئیس دانشگاه پزشکی سبزوار گفت: «تعداد بیماران بستری در بیمارستان واسعی ۴ برابر افزایش داشته است. بیش از ۶۵ درصد تخت‌های بیمارستان پر شده و طی ۳ الی ۴ روز ظرفیت تکمیل می‌شود» (ایسنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در کرمانشاه رییس ستاد کرونای دانشگاه پزشکی گفت: «در شبانه روز گذشته ۱۵۶ مبتلای جدید، هر ۹ دقیقه یک بیمار بستری شده و كل بستري ها به 527 رسيد. تعداد فوتی ها هم افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد» (ایسنا ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: « در حال حاضر اردبیل روزهای مرگ بار کرونایی را تجربه می‌کند.۶۱ نفر از هم استانی‌هایمان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده که حال آنان وخیم است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در قزوین، جانشین ستاد کرونا گفت: «هر شش شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. بیمارستان صحرایی استان نیز از همین امروز در بیمارستان ارتش برپا می‌شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین ۱۴۰۰).