رابرت مالی: دنبال توافقی طولانی‌تر هستیم، می‌خواهیم درباره همه فعالیت‌های ایران حرف بزنیم

رادیو فردا
سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ – April 6, 2021


رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد تاکید کرد که دولت جو بایدن در پی رسیدن به توافقی جامع‌تر و طولانی‌تر از برجام است، توافقی که تمام فعالیت‌های ایران اعم از اتمی و منطقه‌ای را دربر بگیرد.

آقای مالی در این مصاحبه با رادیوی ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، که روز سه‌شنبه، ۱۷ فروردین‌ماه، منتشر شد همچنین تاکید کرده است که پافشاری ایران بر لغو تمام تحریم‌ها پیش از بازگشتن ایران از عدول از برجام تنها یک معنا خواهد داشت:‌ این که ایران در وعده بازگشت به برجام جدی نیست.

این در حالی است که سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه با اظهار خوش‌بینی نسبت به احیای برجام گفت «در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت آمریکا راهی جز خاتمه دادن به تحریم‌های یک‌جانبه ندارد.»

مقامات ایران بارها گفته‌اند که تهران تا قبل از رفع تحریم‌ها «هیچ گفت‌وگویی با آمریکا چه با واسطه و چه بدون واسطه انجام نخواهد داد».

نمایندگان اتمی ایران و در راس آنها عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، قرار است تا ساعتی دیگر در وین، پایتخت اتریش، با نمایندگان کشورهای اصلی عضو برجام موسوم به ۴+۱ به پای میز مذاکره بروند.

هفته گذشته رسما اعلام شد که نمایندگان ایالات متحده نیز در این مذاکرات مشارکتی غیرمستقیم خواهند داشت، موضوعی که بارها توسط مقامات جمهوری اسلامی در این چند روز مورد تاکید قرار گرفته است.

به گفته رابرت مالی، در مذاکرات روز سه‌شنبه، قرار است گام‌هایی که آمریکا و ایران باید برای بازگشت به برجام بردارند موضوع گفت‌وگو باشد.

واشینگتن با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، از برجام خارج شد، اما جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا از این توافق حمایت کرده است. با این حال دولت آقای بایدن اصرار داشته نخست ایران باید تعهدات خود در قالب برجام را به طور کامل رعایت کند.