تجمع مشاوران ایمنی و بهداشت محیط کار در تهران


دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ – ۵ آوریل ۲۰۲۱
روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، تعدادی از مشاوران ایمنی و بهداشت محیط کار، مقابل وزارت کار در تهران تجمع کردند. به گزارش فارس، تجمع این افراد در اعتراض به تغییر آئین‌نامه و بیکار شدن‌شان صورت گرفته است.
سید مصطفی بابایی یکی از مشاوران ایمنی و بهداشت محیط کار گفت: تعداد ۲۳۰۰ نفر از کسانی که به عنوان مشاور فنی و مسئول ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کارگاه‌ها با عنوان مسئولان ایمنی و بهداشت محیط کار مشغول کار بودند، به خاطر بخشنامه معاونت روابط کار که از اول مهر ماه سال ۹۸ اجرا شده و مجوز فعالیت این افراد را تمدید نمی‌کند، بیکار شده‌اند.
وی گفت:‌ در راستای اجرای سیاست کلی اصل ۴۴ و واگذاری تصدی‌های دولتی به بخش خصوصی، معاونت روابط کار وزارت کار و همچنین مرکز تحقیقات وزارت کار، آئین‌نامه‌ای در شهریور ۹۸ تدوین کرد که بر اساس آن ۲۸ شرکت به بخش خصوصی تشکیل شده و مقرر کردند تمام کسانی که در بخش مشاوره ایمنی و حفاظت فنی و خدمات بهداشت کار در کارگاه‌های تولیدی این شرکت کار می‌کنند، از طریق این ۲۸ شرکت و بعد از گذراندن آزمون و کسب نمره ۱۴ مشغول به کار شوند.
وی گفت: این در حالی است که کسانی که امروز تجمع کرده‌اند مدرک تحصیلی آنها مرتبط با ایمنی و بهداشت محیط کار است و هر کدام بین ۱۵ تا ۱۷ سال سابقه کار دارند و برخی از این افراد طبق معیار قبلی با نمره ۱۲ یا ۱۳ مشغول کار شده‌اند و سابقه ۱۵ ساله آنها گواه بر این کار است. اکنون شرکت‌های تشکیل شده جدید فقط از رشته‌های مهندسی برق و مکانیک نیرو می‌گیرند و کسانی که دارای لیسانس و یا فوق‌لیسانس ایمنی و بهداشت محیط کار هستند را به کار نمی‌گیرند.
بابایی افزود: دولت به جای رفع انحصار و ایجاد رقابت در عرصه خدمات فنی و بهداشت محیط کار با این بخشنامه نوعی انحصار برای ۲۸ شرکت یاد شده که در یک فراخوان جزئی تشکیل شده‌اند ایجاد کرده و اکنون فقط برای رشته‌های مهندسی برق و مکانیک انحصار ایجاد کرده، در حالی که کار ایمنی و بهداشت محیط کار یک رشته تخصصی است و باید کسانی که متخصص در این امر هستند، به ارائه خدمات در بنگاه‌های تولیدی و کارگاه‌ها اقدام کنند.
وی همچنین گفت:‌ طبق رویه گذشته تمام فعالان عرصه ایمنی و بهداشت محیط کار قبلا مجوز خود را از معاونت روابط کار یا وزارت کار سابق دریافت می‌کردند و این مجوزها هر سه سال تمدید می‌شد، اما از مهرماه ۹۸ به بعد این مجوزها طبق آئین‌نامه جدید تمدید نشده و آخرین افرادی که طبق مجوزهای قبلی مشغول کار هستند، حداکثر تا خرداد سال جاری مجوزشان اعتبار دارد و بعد از آن بیکار می‌شوند.
بابایی اظهار کرد: سوال این است که کسانی که ۱۵ تا ۱۷ سال سابقه کار حرفه‌ای در زمینه خدمات ایمنی و مشاوره بهداشت محیط کار در کارگاه‌ها و بنگاه‌ها و کارخانه‌ها داشتند، چرا باید بیکار شوند و چرا انحصار برای ۲۸ شرکت خصوصی تشکیل شود که فقط از کانال آنها افراد به کار گرفته شوند.
وی در پایان افزود: امروز حدود ۲۰۰ نفر از فعالان این رشته اعلام آمادگی کرده بودند که در این تجمع شرکت کنند، اما اکنون تعدادی از آنها شرکت کرده و در مقابل وزارت کار در اعتراض به آئین‌نامه معاونت روابط کار تجمع کرده‌اند.