صالح نیکبخت، وکیل حسین کمانگر: موکلم بدون هیچ مدرکی محکوم به ۱۵ سال زندان شده‌ است

صدای آمریکا
یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰- April 4, 2021

وکیل یک فعال مدنی زندانی می‌گوید موکلش در حالی توسط دادگاه انقلاب به اتهام «عضویت در حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک)» به ۱۵ سال زندان محکوم شده که هیچ مدرکی دال بر محکومیت او در پرونده وجود ندارد.

صالح نیکبخت، وکیل مدافع حسین کمانگر، فعال مدنی زندانی و شهروند کُرد اهل شهرستان کامیاران، به صدای آمریکا گفت، آخرین جلسه دادگاه حسین کمانگر بیش از دو سال پس از بازداشت وی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد. به گفته آقای نیکبخت قاضی پرونده حکم خود را در رابطه با اتهام عضویت آقای کمانگر در حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک) در تاریخ ۲۷ اسفند ماه صادر کرد و این حکم روز شنبه ۷ فروردین ماه با حضور این وکیل دادگستری در دادگاه انقلاب به او ابلاغ شد.

به گفته این وکیل دادگستری،‌ این حکم قطعی نیست و او می‌تواند طی مدت ۲۰ روز از زمان ابلاغ حکم درخواست تجدیدنظرخواهی دهد. وی تاکید کرد که چون حکم صادره بیش از ده سال زندان است به این اعتراض در دیوان عالی کشور رسیدگی خواهد شد.

به گفته آقای نیکبخت،‌ حسین کمانگر در حالی به زندان محکوم شده است که در سال‌ها ۹۴ و ۹۵ نیز به اتهام عضویت در حزب پژاک کردستان بازداشت و نهایتا هر دو بار از اتهامات وارده تبرئه شد. به گفته این وکیل دادگستری، آقای کمانگر پس از رد اتهامات و آزادی، شکایتی را تنظیم کرد و پس از رسیدگی به پرونده او مبلغی بابت خسارت وارده به علت بازداشت غیر قانونی و بدون دلیل به مدت ۷ ماه، به او تعلق گرفت.

این وکیل دادگستری می‌گوید، این فعال مدنی زمانی که برای مطالبه خسارت خود اقدام کرد در دی ماه سال ۱۳۹۷ با عناوین اتهامی مشابه،‌ اما سنگین‌تری همچون «بغی» و مشارکت در ترور یک راننده آمبولانس جمعیت حلال احمر شهر کامیاران بار دیگر مورد پیگرد قانونی قرار گرفت که این بازداشت منجر به محکومیت ۱۵ سال زندان وی شد.

صدای آمریکا پیشتر در گزارش اعلام کرده بود حسین کمانگر ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۷، به همراه تعدادی دیگر از فعالان محیط زیستی و مدنی همراه با خشونت فیزیکی از سوی ماموران اداره اطلاعات سنندج در کامیاران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات در سنندج منتقل شده است.