هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ ـ ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰

حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۵۵ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر دستکم ۸۰ شکارچی و صیاد غیرمجاز بازداشت شدند، بیش از ۲۰ تن چوب جنگلی کشف و ضبط و ۶ متهم در این خصوص بازداشت شدند. در همین ایام در سایه فقدان تجهیزات اطفای حریق و بی توجهی مسئولان بیش از ۲۵۶ هکتار از مراتع و جنگل‌های شش استان کشور طعمه حریق شد. طی هفته ای که گذشت هوای شهرهای تهران، تبریز، اراک و اصفهان برای گروه‌های حساس و شهر اهواز با شاخص ۱۵۵ برای همه گروه‌ها ناسالم اعلام شد. در حوزه پسماند و آلاینده های محیط زیستی می‌توان به وجود مشکلات متعدد محیط زیستی در جایگاه پسماند شهرهای اهرم و دلوار اشاره کرد. همچنین رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردبیل از صدور ۲۹ فقره اخطاریه به واحدهای آلاینده این شهرستان طی سه ماه دوم سال جاری خبر داد. از دیگر اخبار محیط زیستی این هفته می‌توان به تلف شدن تعداد زیادی از ماهیان رودخانه جره در منطقه کهمره شهرستان شیرازو صدور مجوز شکار قوچ های بالای ۹ سال اشاره کرد. همچنین بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست و کارشناسان محیط زیست گوزن زرد ایرانی و کرکس ها در معرض خطر انقراض قرار دارند. در گزارشی دیگر مدیر امور استان‌های ستادهای دریاچه ارومیه از کاهش ۱۶ میلیون متر مکعبی آب این دریاچه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست
یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.