قتل مهرداد سپهری: یادآوری «لجن ته حوض» به خامنه‌ای

رادیو زمانه
25 اکتبر 2020

قتل یک شهروند در مشهد به دلیل خشونت پلیس فرمانده نیروی انتظامی مشهد را به عذرخواهی وادار کرد. کاربران شبکه‌‎های اجتماعی کشته شدن او را با جورج فلوید، مرد سیاهپوستی که در آمریکا بر اثر خشونت پلیس جان داد، مقایسه و سخنان علی خامنه‌ای در این رابطه را بازنشر کردند.

مهرداد سپهری در شهرک حجت مشهد بر اثر خشونت پلیس جان باخت.
روابط عمومی فرمانده نیروی انتظامی استان خراسان رضوی یکشنبه چهارم آبان اعلام کرد: محمدکاظم تقوی، فرماندهی این نیرو از حادثه‌ای که برای یک شهروند در حین دستگیری رخ داده «اظهار تاسف» کرده و گفته: «موضوع به صورت ویژه بررسی و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد».

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که شامگاه شنبه سوم آبان یک ویدئو کوتاه از برخورد خشن پلیس با یک شهروند در شهرک حجت مشهد در شبکه‌های خبری فارسی‌زبان منتشر شد. در این ویدئو کوتاه مامور پلیس دست‌های فرد بازداشت شده را به یک میله بسته و به او شوکر می‌زند.

خانواده فرد بازداشت شده که هویت او مهرداد سپهری اعلام شد، گفته‌اند که او به دلیل خفگی ناشی از اسپری فلفل فوت کرده است.
انتشار ویدئو در شبکه‌های خبری و اجتماعی واکنش خشمگینانه کاربران را به دنبال داشت. برخی از کاربران قتل او را با جرج فلوید، شهروند سیاه پوست آمریکایی که به دست پلیس به قتل رسید مقایسه و اظهارات علی خامنه‌ای در آن زمان را بازنشر کردند.

خامنه‌ای ۱۴ خرداد در واکنش به این مسئله، آن را «طبیعت آمریکایی‌ها» و «بالا آمدن لجن ته حوض» که به گفته او «تا به حال پنهان نگه داشته شده بود» توصیف کرد.