استقبال ایالات متحده از اقدام گواتمالا و استونی علیه حزب الله لبنان، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی

صدای آمریکا
4 آبان 1399

وزیر خارجه آمریکا از اقدام گواتمالا در تعیین کلیت حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی، و تلاش برای مقابله با آن گروه قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه شنبه ۳ آبان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه نوشت: «ما از اقدام گواتمالا در تعیین کلیت حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی و به نمایش گذاشتن عزم خود در مقابله با این گروه خطرناک تروریستی تقدیر می‌‌کنیم.»

آقای پمپئو گفت: «این گام مهم به از بین بردن توانایی حزب الله در طراحی کردن حملات تروریستی و جمع آوری کردن پول در سراسر جهان، از جمله در نیمکره غربی، کمک خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشته است: «با این اقدام، گواتمالا نیز به فهرست فزاینده کشورهایی می‌پیوندد که حزب الله را به خاطر ماهیت واقعی آن - یعنی نه یک مدافع لبنان، بلکه یک سازمان تروریستی فراملی که متعهد به پیشبرد برنامه‌های ویرانگر ایران است - شناسایی کرده‌اند. حزب الله نیز همانند القاعده و داعش گستره‌ای جهانی دارد. در سال‌های اخیر چندین عملیات و توطئه [حزب الله] در قاره آمریکا‌، خاورمیانه‌، اروپا‌، آفریقا، و آسیا خنثی شده است.»

آقای پمپئو در پایان این بیانیه از همه شرکای خود خواسته است که کلیت حزب الله را تحریم کنند و هیچ تمایزی بین شاخه‌های به اصطلاح «نظامی» و «سیاسی» آن قائل نشوند. وی همچنین از همه کشورها خواست که «به منظور جلوگیری از فعالیت عوامل، جذب کنندگان نیرو، و تامین کنندگان مالی حزب الله در قلمرو خود، همه اقدامات لازم را انجام دهند.»

آقای پمپئو همچنین یک توئیت را نیز با همین مضمون منتشر کرده و از تصمیم گواتمالا قدردانی کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این توئیت ضمن درخواست از سایر کشورهای منطقه برای پیروی از اقدام گواتمالا، می‌گوید: «جهان دارد به ماهیت واقعی حزب الله پی ‌می‌برد.»