استقرار یک تیپ نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی ایران با ارمنستان و آذربایجان

رادیو فردا
4 آبان 1399-25 اکتبر 2020

از آغاز درگیری در منطقه قره باغ، گزارش‌های متعددی درباره اصابت گلوله‌های جنگی به منطقه مرزی خداآفرین منتشر شده است

با تداوم اصابت گلوله‌های جنگی به مناطق مرزی ایران با ارمنستان و آذربایجان، نیروی زمینی سپاه پاسداران یک «تیپ مکانیزه» را در مناطق مرزی با این دو کشور مستقر کرده است.

به گزارش سپاه‌نیوز، این تیپ مکانیزه و «تانک‌ها و تجهیزات نظامی» در مناطق خداآفرین و جلفا مستقر شده است.

در طول هفته‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از اصابت گلوله‌های جنگی به روستاهای مناطق مرزی و سقوط پهپاد در این مناطق منتشر شده است.

در آخرین مورد، فرماندار شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی روز ۳۰ مهرماه از اصابت ۷۱ گلوله جنگی به روستاهای این شهرستان طی روز چهارشنبه خبر داد. روز ۲۹ مهرماه نیز یک «فروند پهپاد» در حوالی این شهرستان سقوط کرد.

خبرگزاری صداوسیما گزارش داده است که در جریان جنگ ارمنستان و آذربایجان «چندین پهپاد» متعلق به دو کشور در مناطق مرزی ایران سقوط کرده‌اند ولی تاکنون گزارش رسمی درباره اینکه این پهپادها متعلق به کدام کشور بوده‌اند، منتشر نشده است.

مقام‌های وزارت خارجه ایران در طول دو هفته گذشته بارها به طرفین درگیر در جنگ ارمنستان و آذربایجان تذکر داده‌اند که با اتخاذ «اقدامات مناسب» از تکرار چنین حملاتی جلوگیری کنند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال‌های پایانی اتحاد جماهیر شوروی بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ درگیری دارند. جنگ قبلی آنها بر سر این موضوع، در سال ۱۹۹۴ با آتش‌بسی شکننده و حدود ۳۰ هزار کشته به پایان رسید.

از آن زمان، این منطقه که رسما جزئی از خاک جمهوری آذربایجان به حساب می‌آید، تحت کنترل اکثریت ارمنی قره‌باغ قرار گرفته است.

در جریان درگیری‌های اخیر بین دو کشور نیز به گفته ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهور روسیه تاکنون ۵ هزار نفر کشته شده‌اند.