افزایش حجم ترانزیت کالا میان افغانستان و ایران

بی بی سی
3 آبان 1399

رئیس اداره ترانزیت اداره ‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی که در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته، ۱۷ درصد ورود کامیون‌های ترانزیتی ایران به افغانستان افزایش یافته است. به گفته او ورود کامیونها ترانزیتی از افغانستان به ایران نیز ۳۴ درصد افزایش داشته است.

حمید محمدی فاز، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته که طی نیمه نخست امسال ۱۰ هزار و ۵۰۶ دستگاه ناوگان ترانزیتی از مرز دوغارون کالای تجاری به افغانستان برده‌اند که در مقایسه با ۹ هزار و ۳۸ دستگاه کامیون در مدت مشابه پارسال، ۱۷ درصد افزایش داشته است.

او گفته که این ترانزیت خروجی بیشتر شامل بارگیری و انتقال کالا از بنادر جنوبی ایران به افغانستان بوده است.

حکمت الله قوانج، سخنگوی وزارت ترانسپورت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که افغانستان تلاش دارد روابط خود را به کشورهای منطقه و جهان گسترش دهد و در این راستا تلاش دارد که از موقعیت استراتژیک خود استفاده کند و به کشورهای که از مسیر این کشور می‌گذرد تسهیلات لازم را ایجاد کند.

او گفت که اکنون روزنامه براساس کنوانسیون تیر اموال از افغانستان با وسایط افغانی به کشورهای دیگر منتقل می‌شود. به گفته آقای قوانج افغانستان تلاش دارد که اموال از خاک افغانستان به صورت درست منتقل شود و تسهیلات لازم برای کشورهای طرف قرارداد با افغانستان فراهم شود.

یونس قاضی‌زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات نیز به بی‌بی‌سی گفت که میزان تجارت و تبادل کالا میان افغانستان و ایران درشش ماه گذشته افزایش یافته است. او گفت ایران مرز جدیدی را در میل ۷۸ باز و صادرات خود را از این مرز هم شروع کرده است.

به گفته او به دلیل بسته شدن مرزهای کشورهای آسیای میانه تبادل کالا میان افغانستان و ایران بیشتر شده است.

آقای محمدی نیز فعال شدن بندر چابهار و ترانزیت کالا از این بندر به افغانستان از طریق مرز دوغارون را نیز عامل افزایش حجم کالا دانسته است.

علاوه بر بنادر جنوبی ایران، مقدار اندکی از این کالاها از ترکیه بارگیری و مقصد آن افغانستان بوده است.

دهلیز تجارتی ایران به کشورهای آسیای میانه از خاک افغانستان آغاز به کار کرد
افغانستان گمرگ جدید در مرز ایران می‌سازد
او همچنین گفته که در نیمه نخست سال جاری خورشیدی، هزار و ۶۸ دستگاه کامیون از افغانستان به شکل ترانزیت از دوغارون وارد ایران شده که در مقایسه با سال گذشته که شمار آنان ۷۹۷ دستگاه کامیون بود، ۳۴ درصد افزایش داشته است.

به گفته رئیس اداره ترانزیت اداره‌ کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی، بسته شدن مرز جنوبی افغانستان و مرزهای زمینی ترکمنستان با ایران، علاوه بر آن رونق کریدورهای جدید تجارت بین‌المللی، حجم ترانزیت کالا را از طرق مرز دوغارون با افغانستان افزایش داده است.

چند هفته قبل نیز چهار کامیون به مقصد تاجیکستان و دو کامیون به قیرقیزستان از افغانستان عبور و به این کشورهای مقصد رسیدند

او افزوده که در پی اختلال در تجارت مرزی پاکستان و افغانستان، حجم ترانزیت کالا از بنادر جنوبی ایران به پایانه مرزی دوغارون بیشتر شده است.

آقای محمدی گفته که با شیوع ویروس کرونا مرزهای زمینی ترکمنستان با ایران و دیگر کشورهای همسایه بسته شد و اکنون فقط مرز زمینی سرخس درحد محدود بازگشایی شده است، لذا تجار بین‌المللی، مسیرهای جایگزین دیگر از جمله مرز دوغارون را برای ترانزیت کالای خود به آسیای مرکزی انتخاب کرده‌اند.

'مرز تاجیکستان به روی افغانستان بسته شده است'
ایران: هزار کامیون حامل بار در مرز دوغارون منتظر است؛ افغانستان: مشکلی از طرف ما نیست
به گفته او در این چارچوب مسیرها شامل ایران، افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان فعال شد و همچنین با اجرای توافقنامه تجاری میان ایران، افغانستان و ازبکستان، این مسیر جدید نیز جایگزین مسیر ترکمنستان برای ترانزیت کالا به کشور ازبکستان شد.