وال استریت جورنال: انتقال نفت ایران به نفتکش‌های دیگر در آب‌های عراق برای گریز از تحریم

رادیو فردا
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز جمعه دوم آبان به نقل از مقامات دولت آمریکا نوشته نفتکش‌های ایرانی برای گریز از تحریم آمریکا و رد گم کردن و انتقال نفت خود به دیگر نفتکش‌ها از آب‌های عراق استفاده می‌کنند.

این روزنامه تصریح کرده است که مقام‌های آمریکا از عدم اقدام دولت عراق و کشورهای همسایه برای جلوگیری از انتقال نفت ایران شاکی هستند.

این مقامات در ادامه گفته اند، اکنون نفتکش‌های ایرانی به طور منظم نفت خام را به نفتکش‌های دیگر در چند مایلی بندر اصلی فاو در جنوب عراق منتقل می‌کنند.

این مقام‌ها اضافه کرده‌اند، پس از آن٬ نفت خام ایران با محموله‌های نفتی از دیگر نقاط مخلوط می‌شود تا منشا و مبدا آن را پنهان کرده و در نهایت در بازار جهانی فروخته شود.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز اوایل مهرماه سال جاری گزارش داده بود که با وجود تحریم‌های آمریکا، صادرات نفت ایران طی ماه سپتامبر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

یک مقام شرکت « تانکر ترکرز» به خبرگزاری رویترز گفته بود:«صادرات ایران رو به افزایش بوده است و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که حجم نفت خام و نفت میعانات صادراتی ایران به حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. چنین حجمی از صادرات طی یک سال و نیم اخیر بی‌سابقه است.»

رویترز نوشته بود، این اطلاعات نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از حجم نفت صادراتی ایران در دریا به نفتکش‌های خارجی منتقل شده و به این خاطر تشخیص مقصد نهایی این محموله‌ها دشوار است.