ادعای مقام وزارت خارجه: با برادران افغان در باره حادثه مرزی تفاهم کامل داریم

ایرنا
معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه ایران اعلام کرد که در موضوع حادثه هریرود با طرف افغان تفاهم کامل دارند و اختلاف نظری که رسانه‌های معاند بیان می‌کنند، در این رابطه وجود ندارد.

«محسن بهاروند» روز چهارشنبه در کابل گفت: ما مذاکرات خوبی با برادران افغان خود در کابل داشتیم، از جمله با حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه و معاون اقتصادی وزارت خارجه و حمید طهماسی معاون شورای امنیت ملی افغانستان و رییس هیأت افغان در رابطه با حادثه مرزی، بحث و گفت‌وگو کردیم.
...
وی گفت: تحقیقات ما دال بر این است که به هیچ وجه، مرزبانان ایرانی دخالتی در این کار نداشته‌اند.
...
نخست مدارکی را که افغان‌ها در این مصاحبه‌ها ضبط کرده اند، بررسی کنیم. اگر از نظر ما نیز مشخص شد که مدرک دال بر تخلف است، ما آن را به مراجع مربوطه خواهیم سپرد که مورد رسیدگی قرار گیرد.
...
معاون وزارت خارجه ایران تأکید کرد: از اینکه افراد از راه‌های خطرناک عبور کنند و در این مسیر دچار سانحه شوند، هیچ کس خوشحال نمی‌شود. هیچ کسی هم نمی‌تواند تعرضی به شخصیت و جان انسان‌ها کند، همه این موضوعات در چارچوب قانون وجود دارد و چیز جدیدی نیست.

هیأت ایرانی دیروز سه شنبه به ریاست محسن بهاروند معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه ایران وارد کابل شد تا موضوع حادثه مرزی که در ۱۳ اردیبهشت ماه در مرز افغانستان و ایران رخ داد را بررسی کنند.