آمار قربانيان كرونا در ۳۱۹ شهر بيش از ۴۳ هزار و ۶۰۰ نفر است


دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
آدینه ۲ خرداد ۱۳۹۹ ـ ۲۲ می ۲۰۲۰وضعيت بحراني در خوزستان، بوشهر، سيستان و بلوچستان و بسياري نقاط ديگر

خانم مريم رجوي: گران كردن بنزين و نان براي زحمتكشان در شرايط كرونا آن روي سكة 30 ميليارد دلاري است كه رژيم ولايت فقيه از جيب مردم ايران در سوريه براي بر سر كار نگهداشتن ديكتاتور خونريز آن كشور هزينه كرده است.


سازمان مجاهدين خلق ايران بعد از ظهر امروز جمعه دوم خرداد ۱۳۹۹ اعلام كرد، آمار جانگداز جانباختگان كرونا در ۳۱۹ شهر ايران به بيش از ۴۳ هزار و ۶۰۰ نفر رسيده است. شمار قربانيان در آذربايجان شرقي به ۱۵۴۵ نفر، در خوزستان به ۳۱۹۵ نفر، در كرمان به ۵۲۵ نفر، در كهكيلويه و بوير احمد به ۲۸۷ نفر، در لرستان ۱۲۹۰ نفر و در مركزي به ۶۰۶ نفر رسيده است. شمار قربانيان در تهران از ۷۰۹۰ فراتر رفته است. به گزارش پزشكان تنها در بيمارستان لبافي نژاد تهران، تا كنون بيش از ۲۲۰ تن از مبتلايان به كرونا جان باخته اند.
سخنگوي وزارت بهداشت در مصاحبه روزانه خود بار ديگر گفت: «وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است» (ايرنا ۲ خرداد).

احسان پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور از مردم خواست جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند و از برگزاری رسم و رسومات و دید و بازدید‌های عید سعید فطر پرهیز کنند ( باشگاه خبرنگاران سپاه پاسداران ۲خرداد).

در تهران رييس ستاد كرونا گفت: «هنوز شواهدی مبنی بر تضعیف ویروس در دست نیست و هنوز می تواند افراد را بی رحمانه در معرض خطر قرار دهد و سلامت و جان آنان را تهدید کند. اگر چه از نظر مرگ و میر شاهد سیر نزولی هستیم، اما این وضعیت شکننده است». وي افزود: «آثار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کرونا به مراتب از آثار بیولوژیک آن فراتر است و جهان شمول بودن آن مقابله با آثار مخرب آن را سخت تر می کند» ( عصر ايران ۲ خرداد).

در بوشهر رييس دانشگاه علوم پزشكي اين استان با توجه به اوج گيري مجدد كرونا گفت: «از بازاریان و اصناف درخواست داریم به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری از جمعه ۲ خرداد تا پایان تعطیلات عید فطر مغازه ها را تعطیل کنند» (خبرگزاري سپاه پاسداران اول خرداد).

وضعيت در سيستان و بلوچستان همچنان بحراني است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: «به دنبال افزایش آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان‌های ایرانشهر و چابهار، این دو شهر در ردیف شهرهای "وضعیت قرمز" قرار گرفتند. مراکز تجاری و واحدهای خدماتی سطح منطقه آزاد چابهار از دوم خردادماه تا اطلاع بعدی تعطیل است» (خبرگزاري نيروي قدس ۲ خرداد).

فرماندار خاش گفت: «شرایط شهرستان عادی نیست... به دلیل افزایش چشمگیر آمار مبتلایان به کرونا بازار خاش بجز اصناف ضروری تأمین کننده ارزاق عمومی از جمعه به مدت یک هفته تعطیل خواهد بود» (فارس اول خرداد).

در ايلام سرپرست شبکه بهداشت شهرستان هلیلان گفت: «وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان رو به افزایش است و باید چرخه انتقال ویروس در محیط و جمعیت انسانی را قطع نماییم» (جوان ۲ خرداد).

در يزد رييس بيمارستان امام جعفر صادق میبد گفت: «به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی با افزایش آمار مبتلایان مواجه شده است» (خبرگزاري صدا و سيماي رژيم اول خرداد).

در آذربايجان شرقي رئیس ستاد کرونا در شهرستان بناب گفت: «شیوع مبتلایان به این ویروس افزایش یافته است. اگر رعایت نکنیم در روزهای آتی شاهد گسترش شیوع ویروس کرونا خواهیم بود» (خبرگزاري سپاه پاسداران اول خرداد).

در خراسان رضوي مسئول اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «با توجه به وضعیت قرمز مشهد توصیه می‌کنیم مردم در عید فطر به مشهد سفر نکنند» (خبرگزاري حكومتي مهر اول خرداد).

عضو مجلس ارتجاع از بندرعباس از «کمبود سرانه تخت های بیمارستانی در هرمزگان» شكايت و خاطرنشان كرد: «مردم این دو شهرستان هنوز چشم انتظار راه اندازی این درمانگاه ها هستند» (سايت خانه ملت اول خرداد).

در شرايطي كه مردم سراسر كشور با بحران كرونا دست به گريبان هستند، روز گذشته رییس تجارت و صنعت و معدن مازندران اعلام كرد: «براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار استان مازندران، قیمت انواع نان ها ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافت و این افزایش از اول خرداد ماه در استان اجرایی شد».

خانم مريم رجوي گفت: گران كردن بنزين و نان براي زحمتكشان در شرايط كرونا آن روي سكة ۳۰ ميليارد دلاري است كه رژيم ولايت فقيه از جيب مردم ايران در سوريه براي بر سر كار نگهداشتن ديكتاتور خونريز آن كشور هزينه كرده است. دو روز پيش رئيس سابق كميسيون امنيت وسياست خارجي مجلس ارتجاع به اين مبلغ اعتراف كرد .